přeskočit na hlavní obsah

Praktický rádce pro přiznání daně z nemovitosti

Praktický rádce pro přiznání daně z nemovitosti

V blízkosti termínu pro podání přiznání daně z nemovitosti se každý rok vyrojí spousta informací, z nichž mnohé jsou už zastaralé a nereflektují poslední změny v zákonech. Letos kvůli korona krizi je termín navíc o dva měsíce odložený. Využijte tento čas na to, abyste si ujasnili postup. Kdo je povinen tuto daň odvést, do jakého termínu, jak se daň z nemovitosti počítá a co dělat v případě, kdy jste loni nemovitost prodali či darovali? Nejen na to vám odpovíme s pomocí odborníka v následujícím článku.

Přiznání k dani z nemovitých věcí je specifické v tom, že se jako jediné podává dopředu, tj. neodvádí se zpětně. Na začátku každého roku tak běží termín pro podání na aktuální kalendářní rok. Letos máte navíc čas pro podání prodloužený o dva měsíce. Ministerstvo financí totiž rozhodlo o tzv. prominutí příslušenství daně, čímž se fakticky mění termín pro všechny daňové subjekty z 1. února na 1. dubna. Ministerstvo si od toho, stejně jako v případě odložení termínu pro silniční daň, slibuje v době vrcholící třetí vlny pandemie sníženou zátěž na finanční úřady. A kdo všechno je vůbec povinen daňové přiznání podat?

„Zákonem předepsaná daňová povinnost se týká všech, kdo se v roce 2020 stali vlastníkem nemovitého majetku – třeba bytu, rodinného domu či pozemku. Povinnost se však týká také těch, kteří na vlastněné nemovité věci udělali nějakou stavební či jinou úpravu, která vedla ke změně druhu nemovitosti nebo výměry pozemku. Typicky jde o přístavbu, nástavbu nebo částečnou likvidaci. Daňové přiznání nemusejí podávat ti, kteří ho podali už v předchozích letech a v minulém roce u nich nedošlo k žádné změně zásadní ve vztahu k vyměření daně,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která mimo jiné poskytuje svým klientům podporu i v oblasti daňového servisu pro rezidenční a investiční nemovitostí. V případě, že jste o zápis do katastru zažádali už v roce 2020, ale bude proveden až v roce 2021, máte lhůtu delší. Přiznání v těchto případech stačí podat do tří kalendářních měsíců následujících po měsíci, v němž k zápisu došlo.

Co dělat v případě, že jste nemovitost prodali nebo darovali

Finančnímu úřadu o sobě musíte dát povinně vědět i v případě, že už žádnou nemovitost nevlastníte. Když se totiž z této povinnosti neodhlásíte, může vám dorazit složenka, i když už nemáte za co daň platit. „I za včasné nesplnění oznamovací povinnosti hrozí v krajních případech sankce. Řádným odhlášením se od placení daně z nemovitých věcí budete mít jistotu a ušetříte si drahocenný čas, který byste strávili na úřadech. Pokud jste v roce 2020 prodali nebo darovali jen některou ze svých nemovitostí, může se vás daň týkat také. Záleží pak, jestli je prodaná či darovaná nemovitost ve stejném kraji jako ty, které ve vašem vlastnictví zůstávají. Pak na příslušném finančním úřadě podáváte tzv. dílčí přiznání,“ vysvětluje Novotný.

Daň se přiznává v rámci jednoho formuláře za pozemky a stavby odděleně. Vyměřenou daň určují čtvereční metry vlastněných nemovitostí a poté sazby, které má stát pro jednotlivé typy nemovitostí stanovené různě. Například za větší byty ve větších městech se tak platí více. Ve finální fázi o výši daně rozhodují tzv. koeficienty určené jednotlivými radnicemi, do jejichž pokladny vybrané daně z nemovitostí patří.

Více o koupi nemovitosti