Pronajímejte svou nemovitost chytře a efektivně.

Pronájem nemovitosti se mnohým může zdát jako jednoduchá forma stabilního přivýdělku, který nevyžaduje žádnou větší angažovanost. Toto tvrzení je však pravdivé jen zřídkakdy. Jako pronajímatel musíte nájemníky hledat, prověřovat, sepisovat s nimi smlouvy, musíte přepisovat energie, starat se o údržbu nemovitosti a další administrativu.

To vše dohromady kolikrát vyžaduje stejné množství času jako zaměstnání na plný úvazek, a tak se často můžete ocitnout v situaci, kdy z pronájmu své nemovitosti nevytěžíte ani zdaleka tolik peněz, kolik byste mohli.

Častým problémem je totiž pronájem nemovitosti pod cenou. Ta se přitom určuje s ohledem na lokalitu, dispozice nemovitosti, vybavení a také s ohledem na aktuální situaci na realitním trhu. O té je tak nutné mít alespoň základní přehled. „Ceny pronájmů neustále mírně rostou a promítá se do nich i aktuální ekonomická situace. Přesto není výjimkou, že majitelé nemovitosti cenu po dobu několika let nezmění. Obvykle se k tomu přemluví až se změnou nájemníků, to ovšem není moc efektivní a potenciál pronájmu není ani zdaleka využit,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která na českém realitním trhu existuje již od roku 2006 a kromě investic do komerčních a rezidenčních nemovitostí se zabývá i profesionální správou nemovitostí určených ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu.

A zatímco krátkodobý pronájem je s ohledem na aktuální situaci prakticky ochromen, rentabilita dlouhodobého pronájmu je stále na vysoké úrovni. Jak ale Novotný dodává, s nájemními nemovitostmi je nutné pracovat. Jedině tak bude pronájem efektivní. „Pronájem nemovitosti je služba jako každá jiná a cena za ní závisí na mnoha faktorech. Majitelé nemovitostí by se tak neměli bát s cenou pracovat. Jak ale bylo řečeno, má na ni vliv například i aktuální situace na realitním trhu. Na druhou stranu nelze očekávat, že se bude každý vlastník nemovitosti v této problematice orientovat a od toho jsme tu pak my.“

Realitní odborníci tak mohou vlastníkům nemovitostí pomoci nejen s cenovou politikou, ale i s dalšími úkony, které jsou pro pronájem nezbytné. „Majitelé nemovitostí si kolikrát ani neuvědomují, kolik práce stojí samotná správa a většinou na to přijdou až ve chvíli, kdy to musí začít řešit. My se za ně však dovedeme o všechny věci postarat a zajistíme, aby klient prakticky jen inkasoval peníze. My vyhledáme nájemníky, podepíšeme s nimi smlouvu, přepíšeme energie, zařídíme veškeré opravy, budeme vybírat nájemné a s nájemníky budeme komunikovat v případě jakýchkoli problémů. Pokud nájemníci vypadnou, najdeme jiné, a to během velmi krátké doby. Případný výpadek z nájemného tak bude naprosto minimální či vůbec žádný,“ říká Novotný.

A kolik vás jako majitele služba profesionální správy nemovitosti přijde? „Za tuto službu si v Bohemian Estates účtujeme 10 % z vybraného nájemného. Čísla ovšem ukazují, že profesionálně spravované nemovitosti dosahují nejen vyšších zisků, ale jsou i častěji obsazené, a tak nedochází k výpadkům z nájemného. Lze tak říct, že si na sebe služba sama vydělá a navíc se majiteli nemovitosti zvýší čistý zisk. O úspoře času a energie pak asi není třeba se nijak sáhodlouze zmiňovat, ta je nevyčíslitelná,“ uzavírá David Novotný.