přeskočit na hlavní obsah

Bezpečná a rychlá koupě nemovitosti není utopie. Na koho se obrátit pro bezproblémový průběh?

Bezpečná a rychlá koupě nemovitosti není utopie. Na koho se obrátit pro bezproblémový průběh?

Koupě nemovitosti je jednou z nejvíce problémových obchodních transakcí, která většinu Čechů v životě čeká. Její průběh totiž může ohrozit řada právních kliček a celý problém umocňuje fakt, že jsou ve hře často i celoživotní úspory. Jako zájemce o koupi se však nemusíte ničeho bát, pozvete-li si na svou stranu profesionály, kteří znají realitní vody jako své boty.

I v dnešní době ale bohužel stále není výjimkou tvrzení, že je přítomnost realitního makléře u koupě nemovitosti zbytečná. Ten přitom dokáže potenciální kupce ušetřit spousty nepříjemností a ochránit je před možnými riziky. „Nezřídka se setkávám s názorem, že se při koupi nemovitosti nemůže nic stát a když už se lidé obrací na realitní kanceláře, většinou je tomu v případech, kdy nemovitost prodávají. Samotná koupě však taktéž není zcela bez problémů a rizik. Ty se nejčastěji objevují již při procesu hledání nemovitosti, kdy se kupec skrze běžné realitní servery málokdy dostane k atraktivním nabídkám,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Dle něj totiž v současné době poptávka převyšuje nabídku, a tak je naprosto klíčové dostat se k nejlepším nabídkám včas. To kromě nepřetržitého monitoringu však vyžaduje i vědět, kde je nejlepší hledat. „Ty nejlepší nabídky na trhu málokdy najdete na veřejně dostupné realitní inzerci. Často jsou nabídnuty v soukromých dražbách či je má k dispozici realitní kancelář, která je však nejprve nabízí svým klientům. Obchod s nemovitostmi skrze interní databází samozřejmě využíváme i my, ale pro naše klienty nonstop monitorujeme i ostatní nabídky, a to ty veřejné i neveřejné, které klientovi promptně posíláme k posouzení,“ dodává Novotný. Vyhledání nemovitosti je přitom jednou z částí koupě nemovitosti, která trvá nejdéle a kupcům zabere spoustu času a energie.

Náročně je však i následné prověření nemovitosti, které by mělo proběhnout vždy a za každých okolností. „Každou vytipovanou nemovitost prověřujeme jak z právního hlediska, tak z technického hlediska. Naši technici se pak zaměřují i na skryté vady, které by klienta v budoucnu mohly stát statisíce. Na prohlídku s námi přitom kupec ani nemusí, obdrží od nás totiž inspekční protokol, kde se vše potřebné dočte,“ vysvětluje David Novotný.

Výhodou spolupráce s realitní společností Bohemian Estates je poté například i to, že pro své klienty dokáže vyjednat nemalé slevy, zajistí úschovu peněz a přeje-li si to klient, komunikuje i s úřady. „Úspora času od samého začátku až po finální přepis nemovitosti je skoro nevyčíslitelná. Troufám si však říct, že s námi na koupi klient ušetří i peníze. Za komplexní zajištění koupě nemovitosti si účtujeme zálohu 5000,- Kč, kterou vracíme, pokud nenajdeme vhodnou nemovitost. Naše provize poté činí 1 % z kupní ceny a 10 % z vyjednané slevy. Ta se často pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun a klient tak v důsledku neutratí více, než na kolik byl připraven. My totiž opravdu hájíme zájmy kupujících. Od začátku až do konce,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.