přeskočit na hlavní obsah

Jak na daň z pronájmu bytu za rok 2023?

Koupě nemovitosti s cílem jejího pronájmu patří mezi nejbezpečnější způsoby investování. Jako pronajímatel však máte daňové povinnosti a je třeba je zohlednit v daňovém přiznání za rok 2023. Daň z příjmu z pronájmu bytu není těžké spočítat. Potřebujete znát jen vaše roční příjmy z pronájmu a výdaje za celý rok. Výdaje můžete uplatnit 30% paušálem nebo podle skutečnosti. Nevíte, která varianta je pro vás lepší? Využijte naši daňovou kalkulačku pro výpočet daně z nájmu zdarma.

Kalkulačka daně z pronájmu

Jak se počítá daň z příjmu u pronájmu

Výpočet daně z příjmu z pronájmu nemovitosti není složitý. Je si ale potřeba rozmyslet, zda k němu využijete uplatnění paušálních nebo skutečných výdajů spojených s pronájmem. Zatímco u skutečných výdajů je nutné vést účetní evidenci a být schopen náklady doložit až 3 roky zpětně, u paušálních výdajů uplatňuje každý bez rozdílu 30 % z příjmu z pronájmu. Uplatnění skutečných výdajů je administrativně náročnější a je vhodné pro ty, jejichž výdaje spojené s pronájmem jsou vyšší než uvedených 30 % z příjmu.

Pro výpočet tedy potřebujete znát dvě částky. Jedna představuje vaše příjmy z pronájmu. Druhá představuje vaše výdaje spojené s pronájmem. Následně výdaje odečtěte od příjmů a máte základ potřebný pro výpočet daně.

Příklad: V loňském roce byly vaše příjmy z pronájmu 240 000 Kč. Jelikož vaše výdaje spojené s pronájmem nepřesáhly hranici 30 % (tedy 72 000 Kč), uplatníte paušální výdaj ve výši 30 %.

240 000 - 72 000 = 168 000 Kč.

Základ pro výpočet daně je v tomto případě 168 000 Kč. Pokud vaše příjmy spadají do 1. daňového pásma (sazba 15 %), daň z pronájmu bytu bude 25 200 Kč.

Základ pro výpočet daně můžete navíc snížit o tzv. odčitatelné položky. A výslednou daň lze také snížit o daňové slevy.

Ostatní kalkulačky

Vyzkoušejte další kalkulačky pro správu Vaší nemovitosti