přeskočit na hlavní obsah

Budou byty díky koronakrizi levnější? Zeptali jsme se odborníka

Budou byty díky koronakrizi levnější? Zeptali jsme se odborníka

Neočekávaný nástup globální pandemie koronaviru zamíchal kartami i v oblasti realit. Často se v souvislosti s krizí, kdy se společnost a především ekonomika vyrovnává s následky zavedených opatření, diskutuje i otázka zlevnění nemovitostí. Je opodstatněné do budoucna očekávat pokles cen nemovitostí, nebo dokonce jejich propad jako v roce 2008? Ceny nemovitostí jsou určovány především dynamickým poměrem poptávky a nabídky, a protože poptávka je obrovská a nemovitostí je pořád nedostatek, do budoucna výrazné zlevnění nemovitostí očekávat nelze, říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Tyto prognózy potvrzují i nová čísla evropského statistického úřadu Eurostat. Meziroční růst cen bytů a domů zrychlil v prvním čtvrtletí o 9,5 %. V porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie jde o šestý nejrychlejší nárůst.

„Cena nemovitostí je primárně určována poměrem poptávky a nabídky. Poptávka po bytech je stále obrovská a nabídka je bohužel pořád omezená, což souvisí i s pomalým tempem nové výstavby. Očekávat výrazné zlevnění nemovitostí proto nejspíše nelze. Tento fakt potvrzují i čerstvá čísla – koronavirová krize se na změně trendu růstu bytů ve velkých českých a moravských městech neprojevila. Na celkové zhodnocení situace je ještě brzy, nicméně už teď z dostupných čísel jasně vidíme, že i v průběhu dubna a května, tedy měsících nejvíce zatíženými zavedenými protikoronavirovými restrikcemi, se nemovitosti dál zdražovaly v řádu jednotek procent,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Společnost vznikla v roce 2006 a zaměřuje se na komplexní poradenství a servis v oblasti vyhledání, nákupu, správy i prodeje nemovitostí.

Žádný výrazný pokles cen nemovitostí očekávat tedy nelze, proto pokud delší dobu zvažujete nákup vlastního bytu či domu, raději neotálejte. „Klienti se nás často ptají, kdy je vhodné nemovitost koupit. Obecně bych odpověděl tak, že v momentě, kdy po ní vznikne reálná potřeba. Například mladá rodina, která očekává další přírůstek a zatím žije v 1+1 nebo v garsonce, má skutečnou potřebu mít odpovídající prostor,“ doplňuje Novotný.

S nákupem nemovitosti neotálejte

V červenci také sněmovna ve zrychleném režimu schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti, od kterého si slibuje rozpohybování realitního trhu a z dlouhodobého hlediska také zpřístupnění vlastního bydlení širším vrstvám. Výše daně do jejího zrušení činila 4 % a byla splatná do tří měsíců. Pro kupující představovala nezanedbatelnou částku, která se pohybovala v řádech desítek tisíc korun až nižších stovek tisíc. Může mít tato úspora významný vliv na nákupní chování a v důsledku zamrzlý trh rozpohybovat?

„Zrušení daně z nabytí nemovitosti může mít pozitivní vliv na opětovné rozpohybování trhu. Nicméně je tu řada dalších faktorů, které významně ovlivňují situaci na trhu. Musíme brát v úvahu i to, že lidé ve většině případů pořizují nemovitosti s pomocí hypoték, nikoliv úhradou v hotovosti. Získat hypotéku nemusí být pro určitou kategorii zájemců snadné. Jde hlavně o odvětví, která jsou nejvíce postižena koronakrizí – jsou to hlavně pracovní místa v cestovním ruchu, gastronomii, ubytovacích zařízeních či v umělecké sféře,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.