přeskočit na hlavní obsah

Střednědobý pronájem je záchrannou brzdou v krizi krátkodobých pronájmů

Střednědobý pronájem je záchrannou brzdou v krizi krátkodobých pronájmů

Během koronavirové krize se majitelé bytů určených na krátkodobé pronájmy dostali do finančních problémů a byli nuceni změnit strategii podnikání. Některým se povedlo sehnat dlouhodobé nájemníky, někteří se vydali cestou střednědobých. A po krizi se zase vrátili k turistickému ubytování. Ale pojďme se nyní podívat na výhody střednědobého pronájmu.

Pronájem na víc než měsíc a méně než rok

Střednědobý pronájem je definován dobou nájmu na více než měsíc a méně než rok. Říkáte si, pro koho je bydlení na pár měsíců výhodné? Překvapivě i tento druh nájmu má svou klientelu. Dnes je běžné, že se stále více stěhujeme za zaměstnáním, studiem či jakoukoli krátkodobou pracovní nebo studijní příležitostí.

Střednědobé pronájmy

Střednědobé pronájmy představují atraktivní alternativu pronájmu pro majitele nemovitostí, kteří hledají vyšší finanční výnos. Pojďme se blíže podívat na to, kdy je střednědobý pronájem výhodný a jaké konkrétní benefity může nabídnout.

 1. Vaše nemovitost je na zajímavém místě - turisticky, obchodně nebo v blízkosti univerzity.

 2. Vyšší výnost - chcete si vydělat více než dlouhodobým pronájmem, ale nechcete každých pár dní řešit ubytování hostů a úklidy.

 3. Flexibilita - chcete mít flexibilitu a občas užívat nemovitost k vlastním účelům.

 4. Závazek - nechcete mít závazek v podobě dlouhodobého nájemníka, ale přijde vám škoda nechat byt ležet ladem.

Kdo má zájem o střednědobý nájem?

Možná vás to překvapí, ale je to relativně velké množství lidí. Mohou to být například:

 1. Studenti - Hledají pronájem na dobu studia, která může zahrnovat jen jeden semestr nebo letní prázdniny.

 2. Zaměstnanci - Lidé, kteří mají projektovou práci nebo dočasnou pozici v jiném městě, a potřebují bydlení na několik měsíců.

 3. Cestovatelé a digitální nomádi - Ti, kteří cestují po světě a potřebují místo k bydlení na krátké časové období.

 4. Stážisté - Mladí profesionálové nebo studenti na stáži potřebující bydlení v blízkosti svého pracoviště na několik měsíců.

 5. Dočasné bydlení kvůli rekonstrukci svého domova - Lidé, kteří potřebují dočasné bydlení během rekonstrukce nebo oprav svého domova.

 6. Zkoušející život v novém městě - Lidé, kteří uvažují o trvalém přestěhování do nového města a chtějí si ho nejprve nezávazně vyzkoušet.

 7. Dočasní pracovníci v sezónních oborech - Například pracovníci v turistickém průmyslu, kteří potřebují bydlení pouze na období vrcholu sezóny.

 8. Akademici a výzkumníci - Univerzitní profesoři či vědci, kteří jsou ve městě na akademický semestr nebo pro účast na výzkumném projektu.

 9. Lidé procházející životními změnami - Například po rozvodu nebo rozchodu hledající přechodné bydlení.

 10. Pracující pro filmovou nebo televizní produkci - Umělci, herci a technický personál pracující na dočasných projektech potřebují často bydlení pouze na dobu trvání natáčení.

Výhody střednědobého pronájmu

Střednědobý pronájem nemovitostí nabízí unikátní kombinaci výhod, které splňují potřeby jak pronajímatelů, tak nájemců, a stává se  velmi populárním na trhu s nemovitostmi. Závěrem si shrňme největší výhody střednědobého pronájmu.

 1. Vyšší měsíční cena než u dlouhodobého pronájmu.

 2. Právní flexibilita - Krátkodobé nájemní smlouvy nejsou tak přísně regulovány jako ty dlouhodobé, což může usnadnit rychlejší řešení problémů.

 3. Odpadá časté řešení úklidů a ubytovávání hostů oproti krátkodobému ubytování

 4. Menší zatěžování ostatních obyvatel domu než při častém střídání hostů.

 5. Možnost užívání nemovitosti majitelem, například když pronajímáte chatu, můžete ji v době volna sami využívat.

Více o pronájmu nemovitosti