přeskočit na hlavní obsah

Koupě bytu bez realitky? Výhody mohou být jen zdánlivé

Koupě bytu bez realitky? Výhody mohou být jen zdánlivé

Výhody koupě nemovitosti na vlastní pěst se zdají být nabíledni. Ušetříte za provizi, snížíte tak pořizovací cenu reality a zároveň budete v přímém kontaktu s prodávajícím a vyhnete se všem zprostředkovatelům. Roli expertů byste ovšem neměli podceňovat. Jak jinak získáte jistotu, že ve smlouvách, finančních transakcích a právním i technickém zhodnocení bytu či domu není žádná chyba? Nejlepším řešením je nedávat nic v sázku a požádat o pomoc nezávislé realitní odborníky.

Průměrně se v České republice stěhujeme dvakrát za život. V porovnání se statistikami západních zemí je to ještě relativně nízké číslo. Většina nákupů nemovitostí je realizována za účelem bydlení, i když každým rokem přibývá také investorů, kteří kupují nemovitosti za účelem dalšího pronájmu. To vše svědčí o tom, že pro Čechy je koupě nemovitosti bezesporu jednou z největších životních investic. Této skutečnosti by měla odpovídat i obezřetnost, s jakou přistoupíme ke koupi nemovitosti.

Vzory smluv stažené z internetu mohou udělat medvědí službu

Proč se pohybujete na tenkém ledě, když budete jednat o koupi přímo s majitelem? S největší pravděpodobností je totiž na druhé straně také laik, který s prodejem nemovitostí nemá zkušenosti, znalosti o zákonitostech realitního trhu ani dostatečnou právní erudici v obchodování s nemovitostmi. Díky tomu významně roste pravděpodobnost, že oba nebo alespoň jeden z vás uděláte bez účasti odborníka zásadní chybu v některém důležitém aspektu koupě a prodeje nemovitosti. Co bývá v celé transakci zpravidla nejrizikovější?

„Sejdou-li se na straně prodávajícího a kupující laikové, nejrizikovějším bodem bývají smlouvy. Odvaha se cení, ale spoléhat se v mnohamilionové transakci na štěstí a využít obecné vzory smluv z internetu může znamenat značné riziko pro vás i původního majitele. Úměrně s tím totiž roste i pravděpodobnost, že opominete důležitou podmínku či do smlouvy zanesete nesprávnou formulaci. V lepším případě můžu dojít k průtahům, v tom horším můžete přijít o obchodovanou nemovitost nebo vaše peníze,“ říká David Novotný, majitel a jednatel renomované nezávislé společnosti Bohemian Estates International. Společnost působí na trhu více než 10 let a za tu dobu si vybudovala odborné know-how v oblasti nákupu, prodeje i správy nemovitostí s ohledem na minimalizaci rizik a maximalizaci výnosu. Koupě nemovitosti je natolik komplikovanou transakcí, že je třeba připravovat smluvní dokumentaci individuálně.

Na co byste ve smlouvě neměli zapomenout

Jaké všechny smlouvy budete během koupě podepisovat? „První je zpravidla rezervační smlouva. Doporučujeme ohlídat si zvláště podmínky týkající se rezervačního poplatku. Dobře navržená smlouva vás ochrání od situace, kdy byste o rezervační poplatek přišli, a vyhnete se tak překážkám ohledně jeho vrácení. Následuje kupní smlouva, která musí obsahovat prodávajícího – v případě, že jde o manželský pár, je nutné si ověřit, že s prodejem souhlasí oba manželé. Důležité je také určení předmětu převodu a prohlášení majitele o bezvadnosti nemovitosti. Problematickým aspektem kupní smlouvy je také pasáž o sankcích a možnostech odstoupení. Tam je třeba počítat s možnými krizovými scénáři, proti kterým se jen těžko zabezpečíte, pokud nemáte zkušenosti,“ říká David Novotný z Bohemian Estates.

Více o koupi nemovitosti