přeskočit na hlavní obsah

Nechat peníze ležet na účtu je chyba, investice do nemovitostí se nadále vyplatí

Nechat peníze ležet na účtu je chyba, investice do nemovitostí se nadále vyplatí

Ještě pár týdnů zpátky se hovořilo o inflaci lehce přesahující 10 %. V březnu však meziroční inflace vystoupala nad hranici 12 % a dle ekonomů půjde ještě o jeden procentní bod nahoru, toho bychom se měli dočkat během května. Přirozeně se tak nabízí otázka, kam uložit své finance. Na účtech totiž zásadně ztrácí svou hodnotu.

Ekonomika v ČR přitom za loňský rok vzrostla o 3,3 %. Alespoň to uvádí dubnová makroekonomická predikce Ministerstva financí. V tomto roce pak není pochyb o tom, že bude hospodářský vývoj silně ovlivněn válkou na Ukrajině.

Je to právě vysoká inflace, která zpomaluje ekonomický růst a životní úroveň obyvatel. K mimořádně silnému růstu spotřebitelských cen přispívá cena ropy, elektřiny a zemního plynu. Zvýšené náklady firem se promítají do cen zboží a služeb, připlatíme si prakticky za všechno. Kam ale s penězi, které nepotřebujeme utrácet a které máme našetřené?

Na účtech ztrácí hodnotu úměrně s inflací a lidé s jakkoli vysokými úspory mají zcela oprávněně strach nechat peníze ležet ladem. Zvyšuje se zájem o nejrůznější možnosti investic, nejpopulárnější jsou dluhopisy, akcie, ale třeba i umění nebo investiční alkohol. Naopak klesá zájem o investice do nemovitostí, jejichž ceny strmě stoupají už od začátku pandemie. Jak to ale s nemovitostmi doopravdy je?

„Situace aktuálně není moc příznivá a nenahrávají tomu ani přísnější podmínky pro získání hypoteční úvěru. Lidé váhají, zda se investiční nemovitosti nadále vyplatí. Nemůžeme však být krátkozrací. Nemovitosti roky platí za jednu z nejbezpečnějších investic a bude to tak i v budoucnosti. Nákup teď ale musí být daleko sofistikovanější než kdy dříve. Dobře promyšlené musí být nejen rozhodnutí o financování, ale pro samotnou nemovitost je dobré naplánovat nějaký plán či strategii, ideálně s dohledem někoho, kdo tomu rozumí,“ uvádí David Novotný z Bohemian Estates, společnosti zabývající se správou nemovitostí a investicemi do nemovitostí.

Dle něj jen nepromyšlený nákup za účelem investice teď ožehavé téma, v budoucnu v investičních nemovitostech ovšem vidí stejný potenciál, jako tomu bylo ještě před pár měsíc. „Musíme si uvědomit, že přísnější podmínky pro získání hypotéky obrací lidi zpět k nájmům a zájem o ně bude v následujících letech na vysoké úrovni. Má to smysl, je ovšem třeba postupovat opatrně.“

Důležité je podle Novotného jednak výběr vhodné nemovitosti v zajímavé lokalitě a jednak i způsob financování. „Má-li někdo část vlastních financí a nemusí tak nemovitost financovat čistě hypotékou, je určitě v lepší pozici. I tak bych ale doporučil využít know-how a zkušenosti odborníků, kteří se v realitách pohybují a kteří dovedou vytipovat výjimečnou investiční příležitost.“

Více o koupi nemovitosti