přeskočit na hlavní obsah

Pronajímat nemovitost není jen tak!

Pronajímat nemovitost není jen tak!

Investice do nemovitosti určené k pronájmu je stále právem považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz. Pokud se ale domníváte, že koupí té pravé nemovitosti vaše práce končí, bude pro vás realita nepěkným zjištěním. Jako pronajímatel máte totiž hned několik povinností, jejichž ignorace či obcházení vás mohou v důsledku přijít draho.

Od nemovitosti navíc prakticky ihned očekáváte, že vám nejen pokryje případnou měsíční splátku hypotečního úvěru, ale ideálně by vám měla i vydělávat. V tom případě ji však potřebujete mít prakticky bezporuchovou, neustále obsazenou a obydlenou někým, kdo bude platit řádně a včas. Prvním krokem je tak shánění ideálního nájemníka.

To je ale v dnešní době stejně obtížné jako hledání jehly v kupce sena. Přestože hypotéky letos zlevnily, zájem o pronájmy neklesá a není výjimkou, že na jeden byt čekají klidně i desítky zájemců. S nimi je nutné komunikovat, a to nejen elektronicky či po telefonu, ale samozřejmě i osobně na prohlídkách vaší nemovitosti. Ne zcela dobrá zpráva je bohužel ta, že ani po osobním setkání většinou nejste schopni říct, zda bude vámi vybraný nájemník slušný a solidní či nikoli. Pokud se tedy nerozhodnete si ty nejvážnější zájemce prověřit například u zaměstnavatele nebo u předchozího pronajímatele. K času stráveného se zájemci tak přidejte čas, který strávíte prověřováním referencí a z pár dnů se bez problémů stává pár týdnů. Jakýkoli způsob prověření však vřele doporučujeme. Jedná se totiž prakticky o jediný způsob, jak lze alespoň trochu minimalizovat riziko toho, že nemovitost pronajmete nájemníkům neplatičům. „Úplně ideální je nájemníky samozřejmě prověřovat v registru dlužníků, což je však pro fyzické osoby trochu komplikovanější. My to ale považujeme v dnešní době za nutnost a činíme tak u každé osoby, u které uvažujeme o tom, že s ní podepíšeme nájemní smlouvu. Chráníme tím především vlastníka nemovitosti,“ vyjadřuje se k této problematice David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Ta se kromě investic do nemovitostí zabývá i správou nájemních nemovitostí a o nutné byrokracii a množství času, které samotná správa vyžaduje tak ví z první ruky. Novotný zároveň poukazuje i na to, že to není jen hledání nájemníků, kde může nastat problém. Dle něj je často podceňována i nájemní smlouva. „Nájemní smlouva musí být koncipována tak, aby v případě problémů ochránila obě strany v tom rozsahu, v jakém to umožňuje zákon. Bohužel se nezřídka setkáváme s tvrzením, že stačí stáhnout vzor z internetu, ten lehce poupravit a podepsat. To však není ani zdaleka pravda. Nájemní smlouvu by měl vždy vytvořit právník, který vezme v potaz veškeré proměnné. To je ostatně samozřejmost, kterou může vlastník nemovitosti čekat od spolupráce s realitní společností,“ dodává Novotný.

Odborníci na reality vám mohou pomoci i s administrativními úkony, jako je přepis energií nebo komunikace s SVJ. A v případě poruch dovedou zajistit i nutný servis. Teoreticky vás tak mohou zbavit jakýchkoli povinností. Otázka ale zní, zda se tento přístup vyplatí. „Za správu nemovitosti si samozřejmě účtujeme předem dohodnutý poplatek z nájemného. Na druhou stranu víme, že profesionálně spravované nemovitosti dosahují mnohem vyšší obsazenosti a pronájem pod taktovkou realitní společnosti je zpravidla méně problémový. Ať už třeba proto, že nemovitosti nepronajmeme jen tak někomu a snažíme se je obsazovat solidními nájemníky. Dosahujeme tak z dlouhodobého hlediska vyšších zisků a služba správy nemovitosti si na sebe vydělá sama,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.