přeskočit na hlavní obsah

Provozování krátkodobého pronájmu na vlastní pěst není žádný med. Jaké překážky musí vlastníci bytů překonat?

Provozování krátkodobého pronájmu na vlastní pěst není žádný med. Jaké překážky musí vlastníci bytů překonat?

Dlouho diskutované odvětví sdílené ekonomiky, spolubydlení či krátkodobý pronájem, jsou velkým tématem napříč Českou republikou. Tento způsob podnikání vyvolává zájem nejen u potenciálních kupců investičních bytů, ale i u stávajících vlastníků bytů v turisticky zajímavých lokalitách či u rezidentů, kteří provozování krátkodobého pronájmu v blízkosti jejich bydliště v drtivém procentu případů nesou s nelibostí. Negativní postoj k celé problematice však zaujímají i některé městské části.

Jedním z názorů odborné veřejnosti je totiž například i ten, že vyšší počet bytů určených ke krátkodobému pronájmu má za následek vystěhovávání obyvatel města na jeho periferie. A zatímco nelze zpochybnit, že vyšší zájem turistů o tento způsob ubytování je jedním z faktorů ovlivňujících nárůst cen nájemného, nesmíme přehlížet ani pozitivní dopady zvýšené koncentrace turistů v centrech měst. „Konkrétně pro Prahu tvoří příjmy z turistického ruchu nezanedbatelnou roli v jejím HDP. V Praze turisty potřebujeme a ve chvíli kdy my jako provozovatelé krátkodobého pronájmu splňujeme veškeré podmínky a odvádíme všechny zákonné odvody, nevidím jediný důvod, proč by na nás ze strany města či jeho obyvatel měl být pořádán takový hon,“ říká David Novotný, zakladatel a generální ředitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates.

Ta se mj. specializuje i na správu bytů určených ke krátkodobému pronájmu. „Provozování krátkodobého pronájmu je dle metodiky Finanční správy považováno za ubytovací službu, což pro vlastníky bytů ztěžuje celý proces. Oproti dřívějšku musí nyní mít založenou živnost, odvádět veškeré daně a poplatky a nelze zapomínat ani na to, že ubytovací služby podléhají EET. A přestože se jedná o podmínky férové a zcela pochopitelné, představují nemalou administrativní, časovou a i finanční zátěž,“ upozorňuje na problematickou stránku krátkodobého pronájmu Novotný.

Bohemian Estates proto přišla s řešením, které vlastníky nemovitostí, kteří by se krátkodobému pronájmu chtěli věnovat, zbaví veškerých starostí. „Pokud se někdo rozhodne s námi spolupracovat a využít správy pronájmu, podepisujeme s ním nájemní smlouvu, čímž na sebe bereme veškerou zodpovědnost. Fungujeme totiž jako pronajímatel, a tak jsme to my, kdo je zodpovědný za všechny administrativní kroky a kdo odvádí zákonné odvody. My poté byt i inzerujeme, hosty ubytováváme, staráme se o úklid a o údržbu. Vlastník bytu tak může jen sledovat, jak mu krátkodobý pronájem vydělává,“ vysvětluje David Novotný fungování této služby.

Její komplexní řešení tak umožňuje majitelům bytů v turisticky zajímavých lokalitách byt pronajímat na krátkodobé bázi, a tím si vydělat více, než kdyby byt pronajímali dlouhodobě. Využitím správcovské společnosti se však vlastníci nemovitostí vyhnou i případným nepříjemnostem ze strany ostatních obyvatel domu, kterým se časté střídání nájemníků nelíbí. „Ukazuje se přitom, že za touto nelibosti nestojí ani tak hlučnost turistů, ale spíše fakt, že se po domě pohybuje větší počet cizích lidí. My máme ovšem díky našim mnoholetým zkušenostem, interní databázi a pečlivému výběru možnost ovlivnit, kdo si byt pronajme. Proto je dle mého názoru cesta profesionální správy bytu určeného ke krátkodobému pronájmu tou nejschůdnější cestou pro všechny zúčastněné,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.

Více o krátkodobém pronájmu