přeskočit na hlavní obsah

Ceny nájmů pravděpodobně ještě porostou, majitelé nemovitostí avšak nemají vyhráno

Ceny nájmů pravděpodobně ještě porostou, majitelé nemovitostí avšak nemají vyhráno

Narůstající úrokové sazby ženou hypotéky do kouta a pomalu se snižuje objem poskytnutých hypotečních úvěrů. To z nájmů pomalu ale jistě dělá lukrativní počin a předpokládá se, že si pronajímatelé budou moci dovolit nájemné zdražit. Týkat se to bude nejen velkých měst, ale i obcí s dobrou dostupností do okresních měst. Jednoduše řečeno, dražší nájem můžeme očekávat všude tam, kde je o bydlení zájem. Znamená to, že budou mít letos vlastníci nemovitostí žně?

Ne tak docela. Celková ekonomická situace, rekordní inflace a podražení nájmů a služeb se totiž projeví i na finanční situaci nájemců. Protnou se vůbec tyto dvě proměnné, tedy vysoké ceny nájmů a nižší rodinné rozpočty? Podle odborníků je třeba na zdražení jít s citem. „Přestože se většina realitních odborníků shoduje na tom, že ceny nájmů půjdou nahoru, byla by chyba bezhlavě zdražovat. V potaz musíme brát i konkurenci a to, v jakém městě chceme byt pronajímat. Například v Praze se loni rozestavělo skoro deset tisíc bytů, ty bude někdo kupovat a pravděpodobně pronajímat,“ říká David Novotný z Bohemian Estates, realitní společnosti zabývající se investicemi do nemovitostí a správou nemovitostí.

Horší finanční situace lidí hledajících nájmy se následně může odrazit i na jejich schopnosti platit sjednané nájemné a potenciálně může vést k tomu, že budou hledat levnější alternativy. Pronajímatele tak rozhodně nemají vyhráno a zdražování nájmů nemusí nutně vést k větším ziskům. Teoreticky může spíš docházet k výpadkům z nájemného. „Musíme si uvědomit, že na trhu jsou ještě stále byty, které původně sloužily turistům na krátkodobý pronájem. Nájemních bytů je aktuálně dostatek a plošné zdražení může nájemce donutit k větší fluktuaci,“ dodává Novotný.

Řešením avšak není ani s cenou stagnovat a nezvyšovat ji. Důležité je úměrné zdražení, které odráží polohu, dispozice a vybavenost bytu. Vlastníci nemovitostí také vždy mohou přistoupit ke službě garantovaného nájmu, která spočívá v profesionální správě nemovitosti realitní společností a v garanci předem domluveného nájemného. Garantovaným nájmem se zabývá i Bohemian  Estates a statistiky společnosti hovoří jasně. Profesionálně spravované nemovitosti dosahují v průměru až 98 % obsazenosti a nový nájemník je většinou nalezen do dvou týdnů. Nedochází tak prakticky k žádným zásadním výpadků, nehledě na fakt, že v případě garantovaného nájmu to může být vlastníkovi nemovitosti jedno. „Pokud někdo zvolí službu garantovaného nájmu, dostane předem sjednanou částku s železnou pravidelností na účet, ať se děje cokoli. Nájemník může neplatit nebo nájem vypovědět, na tom nezáleží. My na sebe přebíráme roli pronajímatele a majiteli garantujeme jistý výnos každý měsíc,“ upřesňuje Novotný.

Nájemné se zároveň sjednáno s ohledem na stav nemovitosti a všech důležitých okolností. „Částku, kterou majiteli nemovitosti garantujeme, stanovujeme až po fyzické prohlídce nemovitosti. Naši odborníci stanoví tržní nájemné bez poplatků, odečtou z něj poplatek za službu a zbytek jde klientovi. Z dlouhodobého hlediska se tak služba finančně vyplatí a vše je navíc bez starostí,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

Kontaktovat Bohemian Estates