přeskočit na hlavní obsah

Krátkodobé pronájmy se již přes rok zmítají v krizi, čeká je spása?

Krátkodobé pronájmy se již přes rok zmítají v krizi, čeká je spása?

Již od loňského března se Česká republika potýká s pandemií onemocnění covid-19 a s tím souvisejícími dopady na zdraví a ekonomickou situaci. A přestože v létě se mnoho sektorů tuzemské ekonomiky mohlo díky četným rozvolněním nadechnout, v některých sektorech je po celou dobu prakticky nemožné podnikat. Příkladem jsou krátkodobé pronájmy, které ještě do loňského jara vydělávaly hlavně na turistech. Mají mít majitelé těchto bytů nadále trpělivost nebo je na čase krátkodobému pronájmu zamávat na rozloučenou?

Odpověď na tuto otázku mnoho lidí hledá v aktuální pandemické situaci a ohlíží se na to, kdy čeká Českou republiku nějaké masivnější rozvolnění vládních opatření, které by pomohlo alespoň částečně nastartovat cestovní ruch a přivedlo by sem opět turisty. Aktuálně toto téma ale není na pořadu dne a vypadá to, že nějakou chvíli ještě nebude.

Hlavním problémem je to, že do provozu krátkodobého pronájmu se řada lidí pustila v době, kdy byl tento způsob podnikání na vrcholu a jevil se přímo pohádkově. Nebyly tak výjimkou investice do nemovitostí pouze za účelem krátkodobých pronájmů, které byly z drtivé části financované hypotečními úvěry. Kdo ale platí měsíční splátky hypoték teď, když byty už přes rok zejí prázdnotou? „Loni touto dobou mnoho majitelů nemovitostí, které byly určené na krátkodobý pronájem, muselo udělat rozhodnutí, jak se svými nemovitostmi dále naloží. Jestli je prodají nebo se je pokusí přeorientovat na dlouhodobý pronájem. Nesmíme ale zapomenout, že během loňského jara byl trh s realitami na několik měsíců skoro zmrazen a nedocházelo k tolika transakcím. První měsíce pandemie bylo navíc spoustu vlastníků schopno překlenout a finančně zaštítit. Nyní už je ale znát, že celá situace prostě trvá moc dlouho a není vidět žádné světlo na konci tunelu. Lidí, kteří se ocitají ve finančních problémech a nezvládají utáhnout neobsazené nemovitosti, tak pomalu přibývá,“ říká David Novotný, majitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Ta během loňského roku přišla s novou strategií a začala vlastníkům nemovitostí určených na krátkodobý pronájem nabízet službu správy nemovitosti pro pronájem střednědobý. „Střednědobý pronájem byl a stále je určen hlavně pro obchodníky a podnikatele a liší se zejména podmínkami pronájmu. Vztahuje se na něj jiná výpovědní doba a má pár dalších zvláštností. Díky tomu jsme byli schopni naše klienty udržet v zelených číslech a pomoct jim překlenout tuto dobu, než bude cestovní ruch v Čechách alespoň částečně obnoven,“ vysvětluje Novotný. Mnoho vlastníků nemovitostí také využilo službu garantovaného nájmu, kterou Bohemian Estates International již roky nabízí a která spočívá v garanci předem domluvené výše nájemného i v situacích, kdy není nemovitost obsazená nebo nájemník neplatí.

Obě služby společnost nabízí dále a pro majitele nemovitostí to může být jedna z cest, jak z celé situace vytěžit to nejlepší. „Těžko říct, jestli bude letošní léto, co se zahraničních turistů týče, lepší. Rádi bychom byli optimisti, ale pro naše klienty musíme zůstávat spíše realističtější. Osobně bych tak, pokud bych byl vlastník takové nemovitosti, nečekal na zlepšení situace, a spíše bych se snažil najít jinou cestu. Věřím, že vždy jde nějak zařídit, aby nemovitost vydělala alespoň na to, aby byly pokryté veškeré náklady s ní spojené. Stačí se nám ozvat a společně vymyslíme schůdnou variantu,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

Více o koupi nemovitosti