přeskočit na hlavní obsah

Češi důvěřují profesionální správě nemovitostí čí dál více, vydělá jim tisíce navíc

Češi důvěřují profesionální správě nemovitostí čí dál více, vydělá jim tisíce navíc

Ještě před pár lety bylo pro většinu majitelů nájemních nemovitostí nemyslitelné, aby pronájem svěřili profesionálům. S rozvojem investičních nemovitostí a rostoucími ceny bytů, které zapříčinily větší zájem o nájmy, však nyní Češi profesionálům v tomto ohledu důvěřují více. Ušetří tím čas a inkasují více.

Že je o profesionální správu nemovitostí daleko vyšší zájem než dříve, potvrzuje i David Novotný, zakladatel společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá právě i správou nájemních bytů. Působiště společnosti je především v Praze a Brně, v jejím portfoliu ale nechybí ani nemovitosti v zahraničí. „Společnost vznikla v roce 2006, v době tehdejšího realitního boomu, kdy v Čechách byla řada zahraničních investorů. Ti se potýkali s problémy nemovitosti pronajímat, a tak vlastně vznikla myšlenka nabídnout jim veškeré realitní služby včetně správy nemovitostí pod jednou střechou. V současnosti tato služba už zdaleka není určená jen pro investory, ale ve velkém ji využívají i soukromé osoby. Aktuálně spravujeme přes 1200 nemovitostí v celkové hodnotě 7 miliard korun,“ říká Novotný.

Úspěch této služby tkví především v tom, že majitelé nájemních nemovitostí nemusí dělat vůbec nic, a přestože platí Bohemian Estates poplatek za správu, i tak vydělávají více.  David Novotný pro to má jednoduché vysvětlení. „Dlouholeté zkušenosti nám umožňují nemovitosti inzerovat za vyšší cenu. Zároveň máme už roky prověřený a propracovaný systém na prověřování potenciálních nájemníků, tím snižujeme jejich fluktuaci a nemovitost je častěji obsazena. Pokud majitel pronajímá nemovitost sám, kvůli neobsazenosti, neplatičům nebo škodám na majetku přichází v průměru o dva měsíce v roce. To s námi nehrozí.“

Velmi důležitým faktorem, kvůli kterému dávají lidí profesionální správě čím dál častěji přednost, je i ušetřený čas. „Když vezmete v potaz vytvoření prezentace nemovitosti, její inzerci, osobní prohlídky, prověření nájemníků, jejich pojištění, sepsání smlouvy, přepis energií, případné opravy a údržbu a v neposlední řadě i jakoukoli další administrativu, dostanete se zhruba na 70 hodin. Tolik času strávíte s jedním bytem. Pokud však nemovitost svěříte do správy, stačí podepsat nájemní smlouvu s námi a my se postaráme o zbytek,“ vysvětluje Novotný.

Velký úspěch má také služba správy pronájmu s garantovaným nájemným. Ta funguje na stejném principu jako výše zmíněná služba, ovšem s jedním rozdílem. Předem dohodnutá výše nájmu je vlastníkovi nemovitosti garantována, i když nemovitost není obsazená nebo když nájemník neplatí. Stejně tak společnost garantuje i předání nemovitosti zpět v původním stavu. „Statisticky má každý třetí nájemník problém s placením nájmu. Většina pronajímatelů tak dříve nebo později narazí na nájemníka, který bude platit se zpožděním nebo dokonce vůbec. S naší službou, kdy nájemné garantujeme, je od těchto problémů vlastník nemovitosti osvobozen,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.