přeskočit na hlavní obsah

Plánujete investovat do nemovitosti? Přizvěte si profesionály

Plánujete investovat do nemovitosti? Přizvěte si profesionály

Z ekonomického hlediska byly uplynulé dva roky jako na houpačce. Mnoho lidí přišlo o své podniky a tím i o zdroj příjmu. Na druhou stranu si oproti očekávání vedou velmi dobře nemovitosti a jejich cena raketově vzrostla. Navíc se v příštích letech neočekává žádný strmý pád a odborníci se shodují, že nemovitosti nadále patří mezi jednu z nejbezpečnějších forem investic.

Koupě nemovitosti ovšem není jen tak a během celého procesu na vás číhá hned několik rizik, nemluvě o časové náročnosti. Nejvíce času pravděpodobně zabere hledání nemovitosti, a to i přesto, že se na první pohled může zdát, že je nemovitostí na trhu dostatek. „Pokud bychom chtěli kupovat jakoukoli nemovitosti bez toho, aniž bychom vzali v potaz nějaká kritéria, tak ano, nemovitosti jsou a hledání by bylo velmi rychlé. Takhle to ale v našem světě moc nefunguje a i když někdo hledá nemovitost, kterou třeba v budoucnu prodá, stále je potřeba mít určité požadavky. Budeme-li nyní smýšlet jako kupec, který kupuje byt či dům pro sebe, bude se nám nemovitosti za několik let o dost lépe prodávat,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Jedna věc je si však tato kritéria určit, druhá věc je poté věnovat dostatek času na to, abychom takovou nemovitost našli. „Jestli někdo někdy hledal jakoukoli nemovitost, i k pronájmu, na veřejných realitních inzercích, pravděpodobně ví, že to není otázka hodiny. Ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky jsou navíc většinou neveřejné a dostanou se jen do realitních společností, které je následně postoupí svým klientům a až poté je případně zpřístupní veřejnosti. Využít služeb realitního makléře je tak výhodné už jen proto, aby bylo jednoduše z čeho vybírat,“ dodává Novotný.

Vyhráno pak nemáte ani ve chvíli, kdy nemovitost najdete. Teprve nyní totiž začíná kolečko byrokracie, osobních prohlídek a technických inspekcí a pokud dané problematice nerozumíte, může se velmi jednoduše stát, že se spálíte. „Největším problémem jsou pravděpodobně nejrůznější skryté technické vady nemovitostí, které se mohou projevit až později a opravy mohou majitele stát statisíce. Z dobré investice se tak během chvíle stane noční můra. My proto nemovitosti z tohoto hlediska podrobujeme inspekci a staráme se o to, aby naši klienti nekupovali zajíce v pytli,“ říká David Novotný.

Dalším častým problémem je pak i smluvní dokumentace, která by měla být sepsána právníkem a to tak, aby chránila jak stranu kupujícího, tak stranu prodávajícího. I tím se Bohemian Estates International zabývá a kupující v době koupě ví, že byla nemovitost řádně prověřena ze všech možných úhlů. „Koupě nemovitosti není raketová věda, má však svá úskalí, a pokud někdo nechce riskovat, že pouhou nedbalostí v budoucnu třeba přijde o značnou část výdělku, není nic jednoduššího, než si k transakci přizvat někoho, kdo realitám rozumí,“ uzavírá David Novotný za realitní společnost Bohemian Estates International.