přeskočit na hlavní obsah

Konec vráskám z pronajímání nemovitosti. Jak si užít bezpracnou rentu?

Konec vráskám z pronajímání nemovitosti. Jak si užít bezpracnou rentu?

Pandemie zamávala realitním trhem. Ceny nemovitostí sice zůstaly stejné, nebo šly dokonce mírně nahoru, a majitelům ztížila provoz investičních bytů. Těm, kteří podnikali v oblasti krátkodobých pronájmů, ze dne na den znemožnila jejich činnost, a i ti, kteří pronajímají své nemovitosti dlouhodobě, zaznamenali zhoršení situace v podobě výpadků nájemného. Mnoho nájemců se totiž dostalo do situace, kdy jim vlivem nařízení vlády docházely peníze. Ani pravidelné inkaso z dlouhodobého pronájmu, zaplacené včas na účtu, se stalo v nové době nadstandardem. Jak se v dnešní době krize pojistit vůčI neplatičům a neohrozit tak vlastní živobytí?

Mnozí lidé měli během pandemie a vlivem aktuálních vládních nařízení zakázanou pracovní činnost, další bojovali s dramatickým propadem poptávky a někteří řešili ztrátu zaměstnání, protože pracovali v primárně zasažených odvětvích ekonomiky.

„Nájemné představuje významnou položku v rodinném rozpočtu, a tak není divu, že se za stávající krizové situace ocitají někteří nájemníci na hraně existenčních problémů. Koronavirus se nevymýtí a v nějaké míře tu s námi bude dále, a proto je lepší se na situaci adaptovat a pojistit se všemi možnými způsoby, abyste měli jako pronajímatel zabezpečený přísun peněz z nájemného. Obzvláště v případě, kdy jste na něm závislí třeba z důvodu splácení hypotéky,“ radí David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která se profesionálně věnuje přes deset let nákupu, správě a prodeji nemovitostí včetně developmentu.

Kromě zabezpečení vůči rizikům tohoto podnikání také můžete jako majitel investiční nemovitosti jednoduše navýšit cenu nemovitosti, kterou pronajímáte, a dosáhnout tak ještě většího zhodnocení. „Díky službě Garantovaný nájem se může cena zvýšit až o několik procent v návaznosti na spoustu aspektů, které je profesionální správce pronájmu schopen vylepšit. Služba je určena všem, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem každý měsíc a o nic se nestarat. Velmi ji pak doporučujeme pro majitele, kteří si byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů, když zrovna byt není obsazen nájemníkem nebo se nájemník dostal do platební neschopnosti,“ vysvětluje Novotný.

Jak to v praxi funguje? „Nemovitost si od vás pronajmeme, vyhledáme spolehlivého nájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S podnájemníkem uzavřeme podnájemní smlouvu a vám platíme sjednané nájemné, i když je nemovitost neobsazená podnájemníky či nájemníci neplatí. Po ukončení nájmu garantujeme předání nemovitosti v perfektním stavu. A jak určujeme výši nájemného? Na základě prohlídky stanovíme tržní nájemné, z toho bez poplatků odečteme přibližně 15%, což se rovná nájemnému, které vám po odsouhlasení podmínek garantujeme,“ uzavírá David Novotný.