přeskočit na hlavní obsah

Vyplatí se krátkodobé pronájmy?

Vyplatí se krátkodobé pronájmy?

Krátkodobé pronájmy přes Airbnb či Booking patří k horkým tématům ve veřejné debatě. Stojí proti sobě zajímavý přivýdělek pro vlastníky nemovitostí v turistických oblastech a zpřísňující se podmínky pro jejich provoz a nevole obyvatel bytů, kteří si stěžují na horší kvalitu života.

Proč krátkodobé pronájmy?

Zejména v historickém centru Prahy a v turisticky významných lokalitách přestávají majitelé hledat nájemníky na dlouhodobý pronájem a místo nich nabízí nemovitosti na pár nocí, týdnů či měsíců. Z jednoho jednoduchého důvodu - vyšší zisky.

Krátkodobý pronájem, v případě efektivní správy, bývá znatelně ziskovější než pronájem dlouhodobý, protože lze cenu vyšroubovat podstatně výš. Jako vše i krátkodobé pronajímání má svá pro a proti. 

Co vás čeká u krátkodobých pronájmů

Počítejte s tím, že krátkodobé pronajímání vás bude stát více energie a času. Je třeba počítat s komunikací se zájemci o ubytování, předáváním klíčů, častým úklidem a přípravou bytu na nové hosty –  všechny tyto činnosti vám zaberou více než pět minut.
Dále se připravte, že podle nové metodiky Finanční správy v případě krátkodobých pronájmů nejde o příjmy z pronájmu, ale z podnikání. Musíte si tedy zřídit živnostenský list, platit zdravotní a sociální pojištění, elektronicky evidovat tržby a pobyt cizinců hlásit na cizinecké policii.

Mohou krátkodobé pronájmy za sníženou kvalitu života a vyšší nájemné?

V současné debatě, kterou velice rády přiživují i média, se spekuluje o tom, zda nemůže krátkodobé pronajímání za zvyšování cen nájemného a snižování kvality života v centrech měst.

Opilí turisté, kteří brzy nad ránem ruší spořádané obyvatele jsou samozřejmě lákavým obrazem pro média, protože umožňuje velice snadno rozdělit role na dobré a zlé. Je však třeba si připustit fakt, že problémoví nájemníci jsou i v dlouhodobých pronájmech. Věříme, že situace je mnohem složitější a nelze s jistotou ukázat na provozovatele krátkodobých pronájmu jako na viníky. Skutečným důvodem vysokých cen bydlení je stavební zákon a územní plán Prahy. Dokud se nevyřeší problém schvalovacího procesu nové výstavby, nebude nových bytů nikdy dost. Ani ve chvíli, kdy se zakáží portály jako Booking či Airbnb. 

Více o krátkodobém pronájmu