přeskočit na hlavní obsah

Co mít na paměti, když v koronavirové době chcete koupit investiční nemovitost

Co mít na paměti, když v koronavirové době chcete koupit investiční nemovitost

Pandemie koronaviru na realitním trhu zamíchala kartami. Všechny loňské prognózy se zhroutily a každý si začal klást nové otázky. Jednou z nich je i to, jestli je dobrý nápad kupovat za současné situace a s nejistými vyhlídkami investiční nemovitost. Investiční byty jsou už několik spolehlivou a výnosnou investicí a zároveň banky začaly snižovat úrokové sazby za hypotéky, říká realitní odborník David Novotný z Bohemian Estates. Vypadá to tedy, že získat hypotéku bude nyní výhodnější. Co mít na paměti, když se v současné době rozhodnete pro pořízení nemovitosti na výdělek?

Investiční byty jsou jednou z nejméně rizikových a nejrentabilnějších investic s dvojím zhodnocením vložených prostředků. Koupený byt či dům totiž pomalu rok za rokem nabývá na tržní hodnotě, zatímco vy každý měsíc inkasujete pravidelný příjem.

„Když kupujete nemovitost na investici, je výhodné sáhnout po hypotéce. Financování by mělo být nastaveno tak, že pravidelné platby nájemného by měly pokrývat hypoteční splátky, takže provoz investiční nemovitosti pro vás nebude v důsledku představovat zásah do rodinného rozpočtu. V posledních měsících začaly banky se zlevňováním hypotečních sazeb, je ale možné, že žadatele o hypotéku budou mnohem více prověřovat a nedají ji každému, kdo si o ni řekne. Kredibilita zájemců je důležitá,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Od svého založení v roce 2006 poskytuje komplexní servis v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí.

S investiční nemovitostí do budoucna tratit nebudete

Když koupíte byt, očekáváte, že jeho cena do budoucna poroste. K tomu ale s velkou pravděpodobností dojde až v dlouhodobém horizontu. Krátkodobě může docházet k výkyvům, například letos, kdy vlivem koronavirové pandemie ceny nemovitostí nějakou dobu stagnovaly. Je tedy dobré s tím počítat a nepropadat panice při každé změně kurzu. Hlavní rozdíl při koupi nemovitosti na investici oproti tomu, když kupujete byt na soukromé užívání, je v kritériích výběru. „Finanční možnosti kupujícího a s tím související cenový limit je základní bod při výběru. Není však jediný. Oprostěte se od osobního vkusu a preferencí a podívejte se na výběr vhodného objektu tržní optikou. Velmi důležité jsou u bytů i kritéria jako dispozice a umístění. Například kupujete-li nemovitost v Praze, byt o dispozici 2kk nebo ještě menší je sázkou na jistotu. Obecně malých bytů je na trhu nedostatek, dobře se prodávají a zároveň se rychle pronajímají, protože nájmy jsou levnější než ve velkých bytech,“ říká David Novotný.

Impuls realitnímu trhu zasaženému koronavirem dalo také zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 %, které má i zpětnou účinnost na zápis nového vlastníka do katastru od 1. prosince 2019. „Klientům vždy radím nákup investiční nemovitosti neuspěchat. Obraťte se na profesionály, kteří denně trh sledují a mají přehled o nabídkách z veřejných i neveřejných zdrojů. V souvislosti s krizí je možné, že se řada majitelů bytů dostane do finančních potíží a bude se muset nemovitosti zbavit. V takových případech je šance na výhodný nákup velká. Odborníci vám s nákupem zajímavé nemovitosti za výhodnou cenou mohou pomoci,“ doplňuje Novotný.