přeskočit na hlavní obsah

Služba garantovaného nájmu vás zbaví veškerých problémů při pronájmu nemovitosti, jak funguje?

Služba garantovaného nájmu vás zbaví veškerých problémů při pronájmu nemovitosti, jak funguje?

Pronájem nemovitosti je jednou z nejlogičtějších voleb, jak přijít k penězům navíc, vlastníte-li nemovitost, kterou pro své vlastní účely nevyužíváte. Problém ovšem spočívá v tom, že pokud se potřebujete na příjem z nájemného spolehnout, jakýkoli problémový nájemník váš finanční rozpočet může ohrozit. Někteří tak radí při obsazování nemovitosti potenciální nájemníky řádně proklepnout a podepisovat s nimi neprůstřelné nájemní smlouvy. A přestože je obezřetnost zcela určitě na místě, někdy bohužel stejně nestačí.

Některé realitní společnosti však v dnešní době již nabízí službu garantovaného nájmu, která vás veškerých problémů s nájemníky zbaví. „Při pronájmu nemovitosti se nejčastěji setkáváme s nájemníky s nepravidelnou platební morálkou či s nájemníky, kteří mají tendence nemovitost demolovat. V České republice však majitelé nemovitostí nemají moc možností, jak se proti těmto rizikům bránit a i při splnění veškerých právních náležitostí může celý proces trvat i několik měsíců, než majitel nemovitosti dostane peníze za způsobenou škodu zpět. Proto jsme do našeho portfolia služeb zahrnuli i službu garantovaného pronájmu, která majitele nemovitostí za předem daný poplatek zbaví prakticky všech starostí,“ říká majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates David Novotný. Ta vznikla roku 2006 proto, aby drobným i velkým investorům nabídla skutečně komplexní řešení v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí. Nyní má po České republice společnost Bohemian Estates tři kamenné pobočky, a to v Praze, Brně a Ostravě a spravuje přes 800 nemovitostí v Čechách i v zahraničí v celkové hodnotě 5 miliard korun.

A co si vlastně máte pod pojmem garantovaný pronájem představit a jak tato služba funguje? „S majitelem nemovitosti, který chce této služby využít, podepisujeme nájemní smlouvu, která jasně definuje výši měsíčního nájemného. To je stanoveno na základě prohlídky nemovitosti a pokráceno přibližně o 15 %, což je poplatek za tuto službu. Poté už veškeré starosti řešíme my, ať už se jedná o inzerci, vybírání nájemníků, údržbu nemovitosti apod,“ přibližuje Novotný, jak tato služba funguje. Postaráno je tak opravdu o všechno i včetně přepisů energií, vybírání nájemného a společnost zároveň garantuje vrácení nemovitosti v původním stavu, a tak pro majitele nemovitosti nepředstavují žádnou hrozbu ani tací nájemníci, kteří mají sklony demolovat. Jak již bylo zmíněno, zajišťována je i pravidelná údržba a opravy a pro majitele je k dispozici i pravidelný online report o tom, jak si nemovitost vede.

„Přestože by se majitelé teoreticky nemuseli o nic starat a jen pravidelně inkasovat nájemné, my jim nechceme nic tajit, a tak ji poskytujeme nepřetržitý přístup k reportům a fotografiím nemovitosti. Mohou tak v reálném čase sledovat, kolik nemovitost vydělává či zda je aktuálně obsazena,“ dodává David Novotný.

Komu je služba určena?

Služba je vhodná pro všechny majitele nemovitostí, kteří se nechtějí starat o problémy pramenící z pronájmu. Ocení ji ale zejména i ti, kteří chtějí či potřebují pravidelně inkasovat peníze za nájem, a přitom se o nic nestarat. Je proto ideální například pro ty, kteří byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů. Cena za tuto službu přitom není nijak vysoká. „Poplatek, který za tuto službu inkasujeme, je přibližně 15 %. Ze zkušenosti i statistik ale jasně vyplývá, že jsou profesionálně spravované nemovitosti častěji obsazované a kolikrát i za lepší peníze. V časovém horizontu několika měsíců či let tak můžu s čistým svědomím říct, že si na sebe tato služba vydělá sama,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.