přeskočit na hlavní obsah

Hypotéka na byt. Co vás čeká, když o ni požádáte

Hypotéka na byt. Co vás čeká, když o ni požádáte

Vlastní bydlení se čím dál více podobá vzdálenému snu. Stále méně lidí si totiž kvůli kontinuálnímu zdražování nemovitostí může dovolit koupi vlastního bytu či domu. Zvažujete hypotéku? Předem se dobře připravte a zjistěte si, co to obnáší. Pro žádost je právě teď nejvhodnější doba – hypotéky trhají rekordy a pohybují se na hranici dvou procent. Letos dosud nejvyšší je také objem úvěru, který dosáhl částky 2 865 000 korun. Z hlediska objemu poskytnutých úvěrů jde o jeden z nejúspěšnějších měsíců v historii.

Hypotéka má mezi všemi ostatní úvěry výsadní postavení. Je to dáno hlavně její velikostí a dobou splácení – když vyhovíte všem scoringovým kritériím, poskytnout vám banky formou půjčky i miliony korun. Jen je třeba počítat s tím, že splácet ji budete drahnou dobu. Na rozdíl od jiných úvěrů také banka přesně určuje, na co budou peníze využity. V tomto případě je to pouze bydlení.

Které faktory jsou při žádosti o hypotéku určující

„U všech typů hypotéky je potřeba počítat s tím, že vás banka podrobí zkoumání podle svých předem daných kritérií a bude vás posuzovat ve snaze co nejlépe si vás prověřit. Pokud žádáte o hypoteční úvěr, je klíčovým faktorem váš věk. Nejlepší podmínky pro splácení dostávají zpravidla mladí lidé v produktivním věku s trvalým příjmem v nerizikových odvětvích – jejich seznam se velmi proměnil v návaznosti na vypuknutí koronavirové pandemie. Zpravidla je možné hypotéku získat od 18. roku, horní hranice se pohybuje kolem 60 let. Čím blíže je to k mezním rokům, tím spíše se může banka zdráhat úvěr poskytnout. V nízkém věku jsou důvodem častokrát nejisté příjmy, v tom vyšším je to zase naopak nejisté splácení v budoucnosti,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

Kromě věku si banky samy ověřují, zda žadatel nefiguruje v registru dlužníků. Menší provinění jsou banky ochotné pominout, ale obvykle je to za vyšší úrok. Pokud kupujete byt ve výstavbě, což fakticky znamená, že v okamžiku vyřízení hypotéky ještě fyzicky neexistuje, prověřují si banky i developery a jejich spolehlivost. Klíčové jsou v tomto případě potřebné dokumentace a dobře zpracovaný projekt.

Úroky hypoték jsou rekordně nízké

Průměrné úrokové sazby u hypotéky klesají už sedmý měsíc v řadě. V říjnu se sazby přiblížily dvouprocentní hranici u většiny významných bank. Podobná byla situace naposledy v první polovině roku 2017. „Očekávám, že sazby hypoték by v nejbližších měsících neměly být na vzestupu, a to vzhledem k přetrvávající nízké ceně zdrojů a silnému konkurenčnímu boji mezi bankami. Vyloučené není ani to, že průměrná úroková sazba klesne pod dvě procenta – potenciál na mírný pokles tam ještě vidím,“ říká David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se zabývá profesionálním poradenstvím a službami v oblasti nákupu, správy a prodeje nemovitostí už od roku 2006.