přeskočit na hlavní obsah

Na obzoru je zdražování nájemního bydlení

Na obzoru je zdražování nájemního bydlení

Ceny nájmů, především v Praze, se začínají dostávat na předkoronavirovou úroveň. Aktuální růst cen není však konečný, na obzoru je další zdražování. V důsledku tohoto vývoje cen se nájemní bydlení stane novou normou pro více a více domácností, které třeba i dříve preferovaly bydlení ve vlastním. Důvodem jsou také rostoucí úroky hypoték, kvůli kterým na ně obzvláště ve větších místech dosáhne méně lidí.

Podle dat Evropského statistického úřadu za třetí čtvrtletí minulého roku u nás na českém trhu nemovitosti zdražily zhruba o 22 %, což je daleko za evropským průměrem 9 %. I pro Evropskou unii to znamená největší nárůst cen od hospodářské krize v roce 2008.

„Z evropských statistik vyplývá pro Česko jedno neslavné vítězství – žádná země totiž od tohoto roku nezaznamenala tak masivní meziroční nárůst cen na realitním trhu jako my. V roce 2008 ale došlo k prudkému propadu cen, na některých trzích, jako je Španělsko či Irsko, dokonce o pětinu. Podobné vyhlídky v Česku nejsou. Podle guvernéra České národní banky nás žádný propad cen ani krize na nemovitostním trhu nečeká, protože ceny bytů a domů jsou nadhodnocené ve vztahu k ostatním ekonomickým číslům, jako je například výše mezd,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

Zdražování nájmů na obzoru

I když se ceny nemovitostí s propuknutím pandemie nijak razantně nesnížily, koronavirový efekt způsobil vlivem krize krátkodobých pronájmů pokles cen na trhu s nájemním bydlením.

„Poslední zhruba rok a půl jsme byli svědky poklesu cen nájemních bytů, nyní se však vrací k růstu – a netýká se to jen Prahy, ale i ostatních regionů v České republice. V dlouhodobějším kontextu vývoje cen zjistíme, že koronavirová pandemie ceny nájmů vlastně nezlevnila, ale pouze zpomalila jejich růst v čase. To, čeho jsme svědky nyní, je návrat cen na předcovidovou hladinu. Největší šok to pravděpodobně způsobí v Praze, protože pražské nájmy se zlevnily s nástupem pandemických opatření kvůli propadu byznysu s krátkodobými pronájmy,“ vysvětluje Novotný.

Přesto podle dat a zkušeností realitních serverů jdou zdražující se nájemní byty na odbyt – doba vystavení inzerátů se zkracuje, roste počet zobrazení nabídek. Z toho můžeme usuzovat, že bydlení v nájmu hledání v této době čím dál více lidí. Důležitou roli při cenotvorbě nájmů bude hrát i fakt, že nájemní bydlení nebudou jen doménou hlavního města a dalších velkých měst.

Postupně se tento trend začne prosazovat v dalších regionech Česka. Zvyšující se ceny rezidenčních nemovitostí, stoupající nabídkové úroky u hypotečních úvěrů, pomalá výstavba a byrokratická zátěž spojená s vyřizováním povolení ke stavbě v konečném důsledku vedou k tomu, že sen o vlastním bydlení se rozplyne pro čím dál více Čechů.