přeskočit na hlavní obsah

Krátkodobý pronájem: Vyplatí se ještě?

Krátkodobý pronájem: Vyplatí se ještě?

Vlastníte-li byt v turisticky atraktivní lokalitě, pravděpodobně jste již uvažovali o krátkodobém pronájmu. Podle statistik je tento druh pronájmu mnohem výnosnější než pronájem dlouhodobý a může výrazně přispět k rodinnému rozpočtu. Avšak s touto formou podnikání přichází i nemalá administrativní a finanční zátěž. Navíc je i nepříjemný tlak měst a jejich obyvatel na majitele bytů určených ke krátkodobému pronájmu. Situaci dále s oblibou eskalují česká média.

Stojí krátkodobé pronájmy za vylidňováním center měst?

Největší obavou kritiků krátkodobého pronájmu je vylidňování center měst, kdy obyvatelé migrují do okrajových částí. Hlavním důvodem je však spíše zdražování nájemného. Počet bytů ke krátkodobému pronájmu není až tak velký, aby pomohl vyřešit nedostatek bytů a uspokojit poptávku po pronájmu. Hlavním je stavební zákon a územní plány měst. Schvalovací proces je velmi zdlouhavý a bez vyřešení této situace nebude dostatek bytů nikdy dostatečný. Zákaz portálů jako Airbnb by tento problém nevyřešil.

Bezohlední turisté

Obyvatelé center měst si stěžují na problematické chování turistů. Ti jsou často označováni občany za hlučné a neohleduplné vůči okolí. Tato problematika je jistě  značně komplexní. Na druhou stranu na ekonomický přínos turismu si nikdo nestěžuje.

Jedná se o ubytovací službu - stejně jako v hotelu

Ještě před několika lety byl hlavním problémem provozování krátkodobého pronájmu skutečnost, že poskytovatelé ubytování nemuseli dodržovat stejné podmínky jako hotely a penziony. To vyvolalo oprávněné obavy hoteliérů a města tak přicházela o nemalé finanční prostředky, které by jinak mohly být investovány do rozvoje cestovního ruchu. Tento problém však byl vyřešen metodikou Finanční správy, která stanovila jasné podmínky pro všechny.

Krátkodobý pronájem jako živnost

Metodika jasně stanovila, že provozování krátkodobého pronájmu je regulérní ubytovací službou a pronajímatelé by měli mít živnostenské oprávnění a splňovat veškeré daňové povinnosti. V současné době je provozování krátkodobého pronájmu spojeno s vysokou administrativní zátěží a povinností odvádět daně a poplatky. Je rovněž nutné zmínit časovou náročnost, kterou s sebou provozování krátkodobého pronájmu přináší.

Profesionální správa

Řešením je profesionální správa pronájmu, která má oprávnění k poskytování ubytování. Profesionální vedení pronájmu má pozitivní dopady i na městské části s vysokým turistickým ruchem. Správcovské společnosti jsou schopny regulovat proces pronájmu a vybírat si hosty. Navíc portály jako Airbnb umožňují hodnocení nejen hostů, ale i pronajímatele. Většina profesionálů v tomto odvětví také řádně odvádí daně a plní veškeré zákonné povinnosti. Města, jako například Praha, potřebují turisty a jejich příjmy, které hrají důležitou roli v ekonomice města.

Jak inzerovat byt ke krátkodobému pronájmu

Proces pronájmu vyžaduje inzerování bytu, komunikaci se zájemci, ubytování hostů, úklid a pravidelnou údržbu. To vše vyžaduje čas, který má dnes málokdo k dispozici. Proto v Bohemian Estates nabízíme službu správy bytů určených ke krátkodobému pronájmu, abychom majitelům nemovitostí ulehčili a převzali za ně veškerou zodpovědnost. Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uzavřeme s vámi nájemní smlouvu a naše společnost převezme veškeré povinnosti. Majitelé nemovitostí poté pouze inkasují pravidelné nájemné.

Více o pronájmu nemovitosti