přeskočit na hlavní obsah

Hypotéky pod drobnohledem: Dočkáme se zlevnění?

Hypotéky pod drobnohledem: Dočkáme se zlevnění?

Drahé hypotéky, drahé byty a neúnosná situace v realitách. Takový byl celý předchozí rok, který vyústil v opad zájmu o vlastní bydlení. Podle odborníků se v tuto chvíli v hypotečním trhu točí o 80 % méně peněz než před rokem a vyhlídky do budoucna jsou nejasné. Mluví se však o snížení úrokových sazeb.

Česká národní banka drží hranice

Přestože některé banky již začínají snižovat úrokové sazby, žádného snového zlevnění se letos pravděpodobně nedočkáme. Základní úroková sazba je totiž stanovena Českou národní bankou, která naposledy v únoru tohoto roku rozhodla, že prozatím nebude sazbu ani snižovat, ani zvyšovat. Dvoutýdenní repo sazba tak nadále zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Tuzemské banky se tak mohou snažit oživit trh jen částečně.  

„K výraznému snížení úrokových sazeb nyní dojít nemůže a to, co pozorujeme, je spíš konkurenční boj mezi jednotlivými bankami. K nějakému většímu zlevňování může reálně dojít, až klesne inflace, a to se očekává až během příštího roku. Samozřejmě ale dál záleží i na jiných faktorech, které růst inflace zapříčinily,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Částečné rozhýbání hypotečního trhu

I malé změny ale mohou nalákat zájemce. Nyní průměrný žadatel dosáhl na roční sazbu 6,27 %, což je oproti předchozímu měsíci sice jen o jednu desetinu procentního bodu méně, i tak se ale jedná o nejvýraznější pokles za poslední dva roky.

Ke snižování úrokových sazeb už přistoupily banky Air Bank nebo UniCredit Bank a zajímavý krok učinila i Česká spořitelna. Ta umožňuje klientům při prodeji nemovitosti převzít kupujícímu hypotéku s původní úrokovou sazbu, která je mnohdy zafixována na několik let dopředu a ve většině případů má daleko výhodnější podmínky, než které jsou aktuálně na trhu. Podobné kroky mohou přispět k rozhýbání hypotečního trhu a k vyššímu zájmu o koupi vlastní nemovitosti.

Trpělivost při koupi

Podle Novotného se díky kombinaci levnějších hypoték a cenově výhodné nemovitosti dá pořídit byt či dům za rozumných podmínek. Důležité je ale mít trpělivost při koupi. „Klíčové je nyní narazit na výhodnou nabídku a vědět, jaké možnosti financování máte. Daleko častěji se nyní setkáváme s klienty, kteří od nás chtějí kompletní servis a spíše potřebují naplánovat strategii, aby věděli, kolik dostanou peněz, za jakých podmínek a kdy se vyplatí jít do koupě.“

O dost levněji se nyní dají pořídit secondhandové byty. U nich je ale potřeba počítat s další finanční injekcí po koupi. Rekonstrukce se navíc může prodražit. „Pokud někdo kupuje starší byt s vidinou toho, že ušetří, opravdu doporučuji si do nemovitosti pozvat odborníka, který posoudí stav bytu nebo domu. Zároveň dovede říct, na kolik mohou přijít následné stavební práce. Rozhodně ale nikoho neodrazuji od koupě starého bytu. Někdy tímto krokem můžete ušetřit spoustu peněz. Důležité je zejména načasování,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.