přeskočit na hlavní obsah

Investice do nemovitostí je nejvhodnější způsob zhodnocení peněz i pro konzervativce

Investice do nemovitostí je nejvhodnější způsob zhodnocení peněz i pro konzervativce

Ceny nemovitostí se, jak ukazují data, nezalekly ani světové pandemie a po prvotní stagnaci v bezprostřední reakci na první vlnu se ukázalo, že žádný pád cen očekávat nelze. Naopak, krize a nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky a společnosti přiměla i neinvestory hledat cesty pro bezpečné uložení peněz. Nemovitosti totiž skýtají i pro konzervativce relativně bezpečný, bezrizikový a stabilní způsob zhodnocení peněz, které neztrácí na hodnotě. Přemýšlíte, že své úspory vložíte do realit? Obraťte se na profesionály, kteří vám pomohou vyhledat vhodný investiční objekt a poradí jak investovat do nemovitosti.

Jak začít investovat do nemovitostí

Investice do nemovitosti zpravidla trvá několik let. Abyste ji úspěšně zvládli, musíte bezpečně projít třemi etapami. Každá z nich vyžaduje jisté znalosti a úsilí, proto se vyplatí najmout si odborníka, který zvládne pokrýt celou investici komplexně ve všech fázích.

Fáze 1 - Monitoring a hledání nemovitostí na realitním trhu

Hledání nemovitostí vhodných pro investici může být práce na plný úvazek, pokud máte jasná kritéria, do jaké nemovitosti a v jaké lokalitě chcete investovat. Svěříte-li tuto starosti profesionálům, nemusíte na tom trávit čas a oni vás bleskově upozorní na nejlepší nabídky. Dostanete se jejich prostřednictvím také k výhodným nabídkám z dražeb, privatizací a výběrových řízení. Odborník vám pomůže posoudit vhodnost vybrané nemovitosti a je schopen v opodstatněném případě vyjednat i nemalou slevu. Navíc budete mít záruku, že neinvestujete do nemovitosti se skrytými právními nebo technickými vadami,“ vyjmenovává Novotný.

Fáze 2 - Efektivní a profesionální správa nemovitosti

Aby nemovitost dosahovala kýženého zhodnocení je potřeba vyhledat solidních nájemníků s pravidelnou platební morálkou, jednání se zájemci, úřady a poskytovateli služeb a energií, ale také pravidelné údržby a opravy. Činností a úředních úkonů je mnoho, takže je třeba vést účetnictví nebo občas využít i právní servis. „Profesionální správci mají dlouholeté zkušenosti se vším a dokáží se spolehlivě vyvarovat chyb, které začátečníka mnohdy stojí spoustu času, nervů i peněz. Odpadne vám tak řada provozních starostí a díky efektivní správě si na sebe služba vydělá sama,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

Fáze 3 - Prodej nemovitosti

Prodej, který přinese kýžené zhodnocení peněz, musí být správně načasován a nelze zapomínat na to, že existuje několik prodejních strategií, které zvýší tržní hodnotu nemovitosti. „Nejde jen o to, abyste správně odhadli, kdy dát nemovitost zpět do oběhu. Musíte mít v ruce potřebné nástroje a know-how. I z toho důvodu doporučuji prodej svěřit realitní společnosti,“ doplňuje Novotný.

Kolik peněz investovat?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. S ohledem na situaci na hypotečním trhu je ale nyní nejvýhodnější pokusit se co největší podíl z ceny nemovitosti financovat z vlastních zdrojů. „Průměrný úrok se teď pohybuje mezi 6-7 %. To znamená, že pokud si vezmete hypotéku na 80 % ceny nemovitosti, měsíční splátka se může pohybovat kolem 15 tisíc a více, to záleží na částce, kterou si půjčujete. Takový závazek ale pro někoho může být likvidační a i zhodnocení peněz poté bude samozřejmě nižší,“ vysvětluje David Novotný.

Investování do zahraničních nemovitostí

Pro investory jsou lákavé i zahraniční objekty, jejichž cena je mnohdy výrazně nižší než v České republice. Pokud ale nemáte dostatečné znalosti o zahraničním realitním trhu a v otázce investic jste nováčkem, tento krok je rizikový. Na druhou stranu se ale může vyplatit. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, svěřte investici odborníkům. V nabídce Bohemian Estates naleznete i nemovitosti v zahraničí.

Investování v roce 2023

Zatímco rok 2022 investorům do karet příliš nehrál, letošek příjemně překvapí. Podle předpovědí dojde ke zlevnění především starších bytů. Pozor však na jejich technický stav. Pokud by byla nutná rekonstrukce větších rozměrů, je třeba kalkulovat s tím, že ceny materiálu či služeb půjdou ještě nahoru, jako tomu bylo v posledních dvou letech. Investici do staršího bytu je si také třeba promyslet podle lokality. „Některé lokality mají větší potenciál, některé menší. Například na severu Čech pořídíme secondhandový byt podstatně levněji, jeho cena ale nebude tolik růst. Také se bude pravděpodobně pronajímat za méně peněz než například byty ve středních Čechách,“ říká David Novotný.

Jak velké bude zhodnocení investic?

Klientům umíme nejen poradit jak investovat do nemovitosti, ale také rovnou zařídit výhodnou investici do nemovitosti jakéhokoliv rozměru, od bytu po bytovou či komerční budovu. Následně se pak postaráme o její správu i pronájem. Běžný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3–4 % p. a. My dosahujeme výnosů až 7 % p. a. díky tomu, že umíme vyhledat výjimečné investiční příležitosti a dosahujeme větší efektivity pronájmu a správy nemovitostí. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. Proto průměrné meziroční zhodnocení profesionálně zprostředkovaných a spravovaných nemovitostí dosahuje 9,7 %.

Investovat s Bohemian EstatesNezávazně poptat