přeskočit na hlavní obsah

Zahraniční turisté toto léto kapacity ubytovacích zařízení pravděpodobně nenaplní, jak na celou situaci reagovat?

Zahraniční turisté toto léto kapacity ubytovacích zařízení pravděpodobně nenaplní, jak na celou situaci reagovat?

Přestože Česká republika pomalu otevírá své hranice zahraničním turistům a již nyní je mezi několika zeměmi možné bez omezení cestovat, cestovní ruch stále stagnuje. Prognózy přitom nejsou nikterak přívětivé a nelze očekávat, že se během léta plně vrátíme do stejného stavy jako před vypuknutím pandemie koronaviru. To je ovšem zcela zásadní problém i pro ubytovací zařízení ve městech, jako je Praha, Český Krumlov nebo třeba Karlovy Vary.

Profit těchto měst v posledních letech totiž spočíval právě v zahraniční klientele. Zatímco Český Krumlov lákal především turisty z Číny a z Jižní Koreje, Karlovy Vary byli oblíbené mezi Rusy a Prahu čím dál více objevovali turisté z Asie, Jižní Ameriky, ale i z Afriky. Několik let tak poptávka převyšovala nabídku a provozování ubytovacích služeb bylo převážnou část roku jedním z nejúspěšnějších způsobů podnikání ve sféře služeb.

Na celé situaci se mohli bez problémů přiživit nejen hoteliéři, ale i obyčejní vlastníci nemovitostí. To ostatně dokazuje boom platforem jako Airbnb nebo Couchsurfing. Investice do nemovitosti se tak v posledních letech stala ještě více profitabilní a pro tento druh podnikání se ustálil název krátkodobý pronájem. Ten je pro zahraniční turisty lákavý hned z několika důvodů. V drtivém procentu případů totiž nabízí větší soukromí, je autentičtější a vyjde levněji. Konkrétně v Praze je takových bytů tisíce, problém je ale ten, že je již několik měsíců nemá kdo naplnit.

„Pro Prahu jsou, co se týče cestovního ruchu, obecně nejslabší měsíce leden a únor. Pandemie koronaviru tak přišla v tu nejméně vhodnou dobu, na počátku nové sezony, a pronajímatelům teď již několikátým měsícem uchází nemalý zisk,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International. Ta se kromě investic do nemovitostí zabývá i správou nemovitostí na dlouhodobý a krátkodobý pronájem a stejně jako ostatní realitní společnosti musí v současnosti čelit nejedné výzvě. „Nebyl to jen cestovní ruch, který na několik měsíců zamrzl. Obdobně na tom jsou i reality. Nikdo teď moc neprodává, ani nekupuje a vlastníci bytů, kteří je pronajímali turistům na krátkodobý pronájem, jsou vyloženě v prekérní situaci. O to spíše, pokud nemovitost financovali hypotékou. Tu totiž splácet musí, není ale z čeho,“ doplňuje Novotný.

Společnost ovšem přišla s plánem, který může vlastníkům nemovitostí rychle a efektivně pomoci. „Pokud někdo provozoval krátkodobý pronájem, měl v dané situaci jen dvě možnosti. Buď vyčkávat, jak se situace vyvine, nebo zvolit takovou strategii, která pro něj bude stále výdělečná,“ říká David Novotný. Jako jedno z logických řešení se nabízí nabídnout byt k dlouhodobému pronájmu. Nájemné ovšem musí být stanovené tak, aby mohlo ostatním nabídkám konkurovat, a dlouhodobý pronájem se zároveň stane koulí u nohy ve chvíli, kdy se cestovní ruch opět naplno rozjede. Existuje tedy zlatá střední cesta?

„Našim klientům nově nabízíme správu střednědobého pronájmu s možností ukončení smlouvy ve chvíli, kdy bude znovu možné plně využít potenciál krátkodobého pronájmu. Vlastníci nemovitostí tak nepřijdou o zisk a zároveň budou dostatečně flexibilní a budou moci reagovat na případnou zvyšující se poptávku. Detaily toho, jak celá služba funguje, rádi probereme s každým, kdo v současnosti potřebuje trochu podpory a know-how, aby mohl celé období překlenout. Stačí nás tedy kontaktovat a společně již prodiskutujeme, jak se vyhnout finančním ztrátám,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.

Více o koupi nemovitosti