přeskočit na hlavní obsah

Koronavirus ničí ekonomiku, byty ale zdražují dál

Koronavirus ničí ekonomiku, byty ale zdražují dál

Podobně jako je samotný virus předmětem zkoumání mnoha vědců a lékařů, tak se v jeho dopadech a vlivech na hospodářství a trhy snaží zorientovat ekonomičtí a realitní experti. A není to nic jednoduchého. Aktuální pandemie sice drtí národní ekonomiky i tu globální, ale na ceny bytů vliv nemá. Ba naopak, ceny bytů ve vyspělých státech dále vytrvale rostou. Na to, čím je situace způsobená, jsme se zeptali realitního odborníka Davida Novotného z Bohemian Estates.

V mnoha ohledech se nabízelo a nabízí srovnání se světovou hospodářskou krizí v roce 2008, ale zdá se, že pandemie nového typu koronaviru je v mnohém specifická a nepředvídatelná, podobně se s určitostí zatím nedá popsat chování viru v napadených organismech.

„Finanční krize z roku 2008 patří mezi obvyklé krize, kdy se lépe odhaduje na základě předchozích zkušeností její vývoj a dopad. V souvislosti s krizí tehdy klesly příjmy populaci a spolu s nimi se propadla i tržní hodnota bytů. Jiným slovy, velká část populace neměla prostředky na to, aby si mohla dovolit koupi nemovitosti. Situace, které čelíme nyní, je v mnohém bezprecedentní. Ukazuje se, že během karantény sedí doma lidé, kteří mají volné finanční prostředky a chtějí s nimi odpovídajícím a zhodnocujícím způsobem nakládat. Jinak řečeno chtějí investovat a nemovitosti stále platí za relativně bezpečný a stabilní způsob uložení peněz. Značné procento lidí má peníze na to, aby investovala do nemovitostí. Poptávka je stála obrovská a nabídka na ni nestačí reagovat, už jen kvůli pomalému tempu výstavby a dlouhým stavebním řízením,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Od svého založení v roce 2006 poskytuje komplexní servis v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí. Trend růstu cen krizi navzdory potvrzují i data Eurostatu za druhé čtvrtletí 2020, která vykazují 8% nárůst cen. Ceny neklesly ani během prázdnin.

Krize oživila zájem investorů

„Byty ale primárně nekupují ti, kteří touží po vlastnickém bydlení. Během krize se musejí vyrovnat s výpadkem příjmů mnohé domácnosti – pokud jsou závislé jen na aktuálních příjmech, které potřebují k vyžití, zpravidla se jim naopak díky současné situaci možnost pořídit si nemovitost ještě více vzdaluje. Poptávka nemovitostí během koronavirové krize narostla zejména od těch, kteří mají volné finanční prostředky nebo nashromážděný rezervní kapitál a poohlížejí se po vhodné příležitosti na investici. Těm také hrají do noty aktuálně snížené sazby u hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitosti. Byty tedy v první řadě nakupují ti, kteří chtějí investovat, ne ti, kteří si chtějí splnit sen o vlastním bydlení,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

Během krize jsou také omezené možnosti obchodování s jinými komoditami nebo jejich vývoj cen je méně předvídatelný a spolehlivý, na rozdíl od nemovitostí, které se vyznačují bezpečností investice, výnosností při efektivní správně až 7 % ročně a rychlou likviditou.