přeskočit na hlavní obsah

Přehledně: Kdo má nárok na příspěvek na bydlení od státu

Přehledně: Kdo má nárok na příspěvek na bydlení od státu

Máte problémy každý měsíc pokrýt náklady za bydlení kvůli nízkým příjmům? Právě pro vás a další jednotlivce i rodiny poskytuje stát příspěvek na bydlení, prostřednictvím kterého si můžete významně finančně ulehčit. Jaké jsou podmínky příspěvku na bydlení a kdo si o něj může zažádat?

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení

Stát podporuje nízkopříjmové jednotlivce i rodiny, které nezvládají pokrýt pravidelné měsíční náklady na bydlení. Pokud náklady na bydlení tvoří více než 30 % z vašeho příjmu, resp. 35 %, bydlíte-li v Praze, máte nárok na státní příspěvek. Tato třetina nesmí zároveň překročit tzv. normativní náklady na bydlení, které jsou vypočítávány na základě velikosti obce a počtu členů v domácnosti.

Jaké jsou podmínky pro příspěvek na bydlení?

"Podmínkou příspěvku na bydlení je bydlet ve vlastním domě či bytě, v nájmu či v družstevním bytě, naopak není nutné mít zřízený na dané adrese trvalý pobyt pro to, abyste příspěvek dostali,“ objasňuje podmínky, za kterých lze žádat o státní podporu, David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Na každou nemovitost lze pobírat příspěvek jen jednou a nezáleží přitom na tom, jestli o něj požádáte vy nebo váš manžel či manželka.

Jak vysoké příspěvky jsou?

„Příspěvky se pro představu poskytují průměrně v řádu nižších tisíců korun měsíčně a ze zákona je přesně definovaný způsob výpočtu příspěvku, který zohledňuje zmíněné normativní náklady na bydlení v daném městě či obci a příjem rodiny. Normativní náklady na bydlení na měsíc najdete ve specializovaných tabulkách a jsou určeny zvlášť pro nájemní bydlení, vlastnické bydlení i družstevní bydlení,“ vysvětluje David Novotný.

Do příjmů jednotlivce či rodiny se započítávají plat či mzda, všechny druhy důchodů, výživné, rodičovský příspěvek či mateřská nebo třeba nemocenská, přídavky na děti a podpora v nezaměstnanosti. Do příjmů se naopak nezapočítávají příjmy ze zaměstnání nezaopatřených dětí. Příjmy se počítají souhrnně za všechny členy domácnosti a prokazují se vždy za kalendářní čtvrtletí.

Kde žádat o příspěvek na bydlení?

Příspěvky na bydlení spadají do gesce úřadů práce, kde o něj můžete požádat a které jsou zároveň zodpovědné za jejich vyplácení. Stačí si o něj požádat osobně na pobočce úřadu práce nebo vyplnit online formulář a ten doručit na podatelnu úřadu osobně, odeslat ho poštou či přes datovou schránku.

Na příspěvek máte nárok, i když máte hypotéku

„Mezi nejčastější dotazy spojené s příspěvkem od státu patří to, zda máte na jeho čerpání nárok v případě, že máte hypoteční úvěr. Odpověď je ano, splátky hypotéky ale nemůžete počítat do nákladů na bydlení, které v žádosti o příspěvek uvádíte. Důležité je, aby byl vlastník zapsaný v katastru nemovitostí v listu vlastnictví,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.