přeskočit na hlavní obsah

Jak koronavirová krize změnila chataření a chalupaření

Jak koronavirová krize změnila chataření a chalupaření

Karanténa a omezení volnočasových aktivit přinesly zvýšenou poptávku po chatách a chalupách. Zájem se zvyšoval tím razantněji, čím se podmínky pro vycestování do zahraničí zpřísňovaly. Lidé začali hledat jiné možnosti odpočinku a rekreace. Poptávka po chatách a jiných rekreačních objektech se již v dubnu zdvojnásobila, což způsobilo jejich razantní růst – zhruba o 20 %.

Když se řekne chataření nebo chalupaření, mnohým z nás se vybaví typický český socialistický víkend na venkově. Po revoluci v roce 1989, kdy se výrazně zjednodušily podmínky vycestování do zahraničí, zájem o tento typ rekreace klesl. Nicméně v našich srdcích byl tento zvyk již tak zakotvený, že se v určité míře zachoval. V současnosti všechna data nasvědčují tomu, že je trend chalupaření opět na vzestupu. Pomohla k tomu koronavirová pandemie a uzavření hranic.

V době, kdy člověk mohl z domu jen kvůli neodkladným záležitostem, se vlastní chalupa stala luxusním (a místy nedostatkovým) zbožím. Růst zájmu o chataření, který jsme pozorovali již před koronavirovou pandemií, byl akcelerován v době karantény a znovu lze pozorovat zvýšenou poptávku po rekreačních objektech. V důsledku zvýšené poptávky rostly ceny chat a chalup, které jsou obyvatelné, až o desítky procent. Zejména v Krkonoších, Šumavě, Jizerských horách a Beskydech. V letošním roce na jaře ceny rostly cca o 20 %, některé lokality vykázaly růst i 25 %.

Na co si dávat pozor při koupi chaty

Jako u všeho platí, že předtím, než se pustíte do samotného procesu, je dobré si uvědomit, proč danou věc děláte. Nejdříve si ujasněte, jaké motivy vás k potenciální koupi chaty vedou. Pro někoho může být motivací růst cen nemovitostí a nájmů ve větších městech a obyvatelná chata je zajímavou alternativou bydlení ke klasickému bytu v centru města. Tady ale pozor! Proč?

Dvěma slovy: Status nemovitosti. Chalupy jsou kolaudovány jako budovy k bydlení a mají vlastní popisné číslo. Zatímco chatky či chaty disponují pouze evidenčním číslem a jsou určeny pouze pro rekreaci. V případě, že se rozhodnete takový objekt obývat trvale, budete muset provést novou kolaudaci - z rekreační nemovitosti na obytnou. 

Pokud uvažujete o nákupu chalupy za účelem jejího pronajímání turistům, tak věřte, že nejste sami. Trend krátkodobých pronájmů dorazil už i do chataření. Jestliže vlastníte chatu v některé z oblastí, která je turisticky významná nebo kde lze lyžovat, je na místě uvažovat o krátkodobých či střednědobých pronájmech. Velkou výhodou kratších pronájmů je fakt, že objekt můžete pronajímat pouze v době, kdy jej nevyužíváte pro své osobní účely.

Ani nákup "chaloupky za pár (set) tisíc" není radno podcenit a doporučujeme se poradit se zkušeným odborníkem.