přeskočit na hlavní obsah

Pronajímáte byt? Dejte si pozor na dlužníky

Pronajímáte byt? Dejte si pozor na dlužníky

Najít solidního nájemníka se spolehlivou platební morálkou je dnes téměř jako hledání jehly v kupce sena. A když se to konečně podaří, nemáte zpravidla ještě vyhráno. Zpožděné či neprovedené platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi a jsou jednou ze stinných stránek provozování nájemních bytů. K dalším starostem patří trávení neúměrně času se zajišťováním oprav, údržby nebo jen probíráním složenek. Jak pronajímat nemovitost s maximálním výnosem a minimálními starostmi?

Pokud vlastníte investiční nemovitost, je ve vašem zájmu dosáhnout dvou cílů: najít dlouhodobého nájemníka a dostávat každý měsíc pravidelnou platbu nájemného. „Najít si spolehlivého a slušného zájemce o bydlení je klíčovým předpokladem k tomu, abyste veškeré problémy spojené s výhodným zhodnocováním nemovitosti preventivně snížili na minimum. V situaci, kdy počet notorických dlužníků a neplatičů v prodlení stále narůstá, to není snadný úkol,“ říká David Novotný, majitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která na trhu působí přes deset let a vedle investičního poradenství nabízí kompletní správu nemovitostí, od prověření zájemců o bydlení přes vybírání nájemného až po vyúčtování služeb, energií, zajištění oprav a pravidelné údržby.

Jak najít solidního a perspektivního nájemníka?

Spoléhat se na sympatický vzhled a dobré slovo není rozumné, zvláště máte-li bohaté zkušenosti s dlouhodobě neúspěšným obsazováním nájemní nemovitosti. Spíše než hledat na vlastní pěst a spoléhat se na vlastní úsudek je lepší obrátit se na realitní společnost, která má prostředky a osvědčené způsoby, jak zájemce o bydlení důkladně prověřit.

„Riziko neplatičů preventivně snižujeme důkladným prověřováním každého nájemníka. Tyto úkony standardně zahrnují prověření bezdlužnosti a případných exekucí, ale zajímáme se také o trvalé bydliště a stávající zaměstnání. Díky zkušenostem a odborným znalostem dosahujeme průměrně 98% obsazenosti,“ říká David Novotný z Bohemian Estates. „Veškeré informace o nemovitosti i podrobné vyúčtování je vždy každému klientovi k dispozici v našem online systému,“ dodává.

Jistému riziku se však nelze vyhnout nikdy. „Lidský faktor je nepředvídatelný a může vždy zklamat. Nemusí jít často ani o chronické neplatiče a dlužníky – každý člověk se může někdy dostat do těžké životní situace, přijít o práci a zůstat v platební neschopnosti. I proti takovým případům chrání naše klienty služba Garantovaný nájem. Funguje to tak, že si od vás nemovitost pronajmeme, vyhledáme spolehlivého nájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S podnájemníkem uzavřeme podnájemní smlouvu a vám platíme sjednané nájemné. A to dokonce i v případě, kdy je nemovitost neobsazená, nájemníci jsou ve zpoždění s platbou anebo neplatí vůbec,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

Díky využití této služby je možné navýšit cenu nemovitosti, kterou vlastníte, a získat tak více z jejího pronájmu. V návaznosti na několik aspektů, které je profesionální realitní společnosti schopna vylepšit, je možné cenu zvýšit dokonce až o několik procent.

Více o pronájmu nemovitosti