přeskočit na hlavní obsah

Realitní trh – místo pandemie nastoupila válka

Realitní trh – místo pandemie nastoupila válka

Ještě na konci loňska odborníci po turbulentním roce 2021 předpovídali na realitním trhu zklidnění a stabilní vývoj. Tyto představy vzaly za své a už teď je jasné, že letošek moc klidu na přehřátém trhu s nemovitostmi nepřinese. Loni developeři hlásili rekordní poptávku i prodeje – byty šly na odbyt i za historicky nejvyšší sumy. Po pandemii jsme svědky další bezprecedentní situace. Válka na Ukrajině bude mít bezesporu dopad i na český realitní trh, a to zejména vlivem evropské ekonomiky a zavedení protiruských sankcí.

Hlavní vlivy současné situace na trh s nemovitostmi shrnuje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. „Zatím je příliš brzy na nějaké přesvědčené predikce, nicméně už teď se dají na realitním trhu předvídat pohyby, které budou spojené s dalším zdražováním. Ještě na začátku tohoto roku analytici předvídali zklidnění bouřlivé situace na trhu s byty a domy a predikovali jen mírný růst cen v řádu jednotek procent. Nyní je vše jinak a je potřeba modelovat nové scénáře. Na jedné straně jsme svědky obohacení dlouhodobě nedostatečné nabídky na realitním trhu – pod tíhou sankcí se Rusové na českém trhu zbavují svých nemovitostí. Na druhé straně pozorujeme zvýšený tlak na nájemní bydlení, protože do České republiky míří stovky tisíc uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny,“ vysvětluje Novotný.

Projevovat se začíná také masivní odliv pracovních sil z Ukrajiny, které byly do teď zaměstnány ve stavebnictví. K tomu je potřeba přičíst dramatické zdražování vstupů, jako jsou energie či výpadky v dodávkách drahých komodit, a je jasné, že na růžovou předpověď to nebude ani letos. „Pod tíhou rostoucí inflace očekáváme, že Česká národní banka přistoupí k dalšímu zvyšování základních úrokových sazeb – v návaznosti na to je velmi pravděpodobné, že dojde i k nárůstu úroků u hypotečních úvěrů,“ říká David Novotný z Bohemian Estates. Na českém trhu je už teď patrná zvýšená poptávka po pronájmech z řad ukrajinských občanů, do budoucna to přinese zvýšený zájem o investice do nemovitostí. Právě v souvislosti se stoupající inflací se budou lidé snažit všemožně zabránit devalvaci svých úspor a finančních prostředků.

Krize způsobená válečným konfliktem na Ukrajině ale pracuje jinak než pandemie ve svých začátcích. Ta totiž způsobila v počátečném šoku zamrznutí celého trhu, válečný stav naopak trh s byty a domy spíše rozhýbává. Ruský kapitál opouští Česko, vlivem toho přibývají na trh nemovitosti, a to hlavně v Praze a v Karlových Varech. Není to ale dostačující. „Zásadní oživení nabídky si od toho neslibuji. Ještě před začátkem války na trhu u nás chyběly stovky tisíc bytových jednotek. To nemohou desítky či nízké stovky inzerátů s volnými nemovitostmi po odlivu ruského kapitálu zázračně napravit. Zásadní je prodražení výstavby nových bytů, které může v některých případech vyústit i v dočasné zastavení některých rozběhnutých projektů. Na vině jsou výpadky v dodávkách oceli a železa a dalších materiálů, zvyšování cen energií a úbytek zaměstnanců,“ dodává Novotný.