přeskočit na hlavní obsah

S investicí do nemovitostí není třeba vyčkávat, trh pokles cen nečeká

S investicí do nemovitostí není třeba vyčkávat, trh pokles cen nečeká

Alespoň to tvrdí odborníci na trh realit. Jeho budoucnost byla totiž kvůli pandemii koronaviru nejistá, a s investicemi navíc spoustu lidí vyčkávalo kvůli avizovanému zrušení daně z nabytí nemovitostí. Tento zákon v minulém týdnu však po podpisu prezidentem Milošem Zemanem konečně nabyl účinnosti. Vyčkával-li tak někdo s investicemi kvůli nejasným vyhlídkám, nyní je blízká budoucnost realitního trhu zcela jasná a dle předpovědí mírnému nárůstu cen nemovitosti nic nestojí v cestě.

Nákup investiční nemovitosti ovšem není záležitostí jednoho týdne a pro mnohé se jedná o vůbec největší investici, jakou v životě udělají. Koupě je navíc nezřídka financována hypotečním úvěrem, a tak není radno činit spontánní rozhodnutí bez toho, aniž by měl kupující při ruce odborné poradenství. „Při koupi nemovitosti určené k pronájmu je třeba být na pozoru. Cílem investora je totiž koupit nemovitost, která bude prodávána za férové peníze, následně se bude skvěle pronajímat a poté se ještě lépe prodá. Je tak nutné si být jistý tím, v jakém technickém stavu nemovitost je a zda nemá žádná právní zatížení. A pokud je má, musíme vědět, jak je řešit,“ vysvětluje David Novotný, zakladatel a ředitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

V potaz je ale důležité brát i čas, který si hledání té pravé nemovitosti žádá. Jen monitoring inzerce na realitních portálech by mohl, co do časové náročnosti, soupeřit se zaměstnáním na hlavní pracovní poměr. „Při hledání nemovitosti je dobré si předem stanovit kritéria, která jsou pro nás důležitá. Provedeme tím přirozenou selekci nemovitostí, které pro nás nejsou vhodné, a podstatně zúžíme výběr. To se sice na první pohled nemusí zdát jako pozitivum, ale pro potřeby koupě investiční nemovitosti je to ideální. Tak například víme, že námi hledaná nemovitost musí být zrekonstruovaná, v lokalitě s dobrou dostupností MHD a chceme, aby měla takové a takové dispozice, protože ty se pronajímají nejlépe,“ vysvětluje Novotný.

I tak ale upozorňuje na to, že hledání nemovitosti na vlastní pěst je časově náročné. „Pročesávání realitních portálů je nutné se věnovat. A i tak hrozí, že se k těm nejlepším nabídkám investor vůbec nedostane. Nejčastěji se jedná o nemovitosti ve dražbách nebo o nemovitosti, které jsou nejprve nabízeny klientům realitních společností. I z toho důvodu je tak dle mého názoru efektivnější spolupracovat s realitním odborníkem, který pro kupce může hledat výjimečné investiční příležitosti i v takových realitních vodách, do kterých se jen tak někdo nedostane.“

Společnost pro své zákazníky vyhledané nemovitosti prověřuje i po technické a právní stránce, a tak si je kupec naprosto jistý tím, do čeho své peníze vlastně vkládá. „Naší strategií je investorovi naprosto odkrýt karty. Musí totiž vědět, co kupuje. Na druhou stranu, má-li nemovitost nějaké drobné nedostatky, umíme vyjednat nemalé slevy,“ dodává Novotný.

A jaké zisky můžete jako investor očekávat? „Výše návratnosti se mění s ohledem na to, jak dlouho bude nemovitost pronajímána, jak bude financována a za jakých okolností se prodá. Stručně řečeno, jedná o poměrně složitou problematiku, která závisí na několika faktorech. Máme klienty, kteří si s naší pomocí přišli na jeden milion korun a máme klienty, pro které byla výnosnost něco málo přes dva miliony korun. My samozřejmě neumíme s přesností říct, kolik se klientovi vrátí. Umíme mu ale slíbit, že se s naší pomocí dočká maximálního možného zhodnocení s minimem vlastního úsilí. O vše se totiž postaráme, od vyhledání přes koupi a následný pronájem až po finální prodej,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

Více o pronájmu nemovitosti