přeskočit na hlavní obsah

Zajistěte si vedlejší příjem díky krátkodobému pronájmu

Zajistěte si vedlejší příjem díky krátkodobému pronájmu

Krátkodobý pronájem je v posledních letech často skloňovaným pojmem. Jedná se totiž o vcelku výdělečnou činnost, se kterou je ovšem spojené velké množství administrativy, byrokracie a povinných odvodů. Chcete-li se tak do krátkodobého pronájmu pustit, musíte pečlivě zvážit veškerá pro a proti.

Již dávno se totiž dost dobře nedá hovořit o příjmu, který je prakticky bez práce. Tak tomu sice bývalo dříve, avšak Finanční správa před časem přišla s novou metodikou, která všem provozovatelům krátkodobého pronájmu poněkud ztížila podmínky bytí. Ti jsou nyní  dle zmiňované metodiky regulérními živnostníky, a tak jsou povinni například odvádět zdravotní a sociální pojištění, platby rekreačních a lázeňských poplatků městu a musí i pravidelně hlásit ubytované cizince na cizinecké policii. Nutností je  samozřejmě i založení živnosti.

Jako majitel nemovitosti jste však také povinen platit daň podle zákona o DPH, a to v případě, pokud jste za posledních dvanáct měsíců dosáhli obratu nejméně milion korun nebo jste se k platbě daně přihlásili sami. Nevyhnete se však ani odvádění daně z příjmu fyzických osob a na paměti musíte mít i fakt, že ubytovací služby podléhají EET, a jste tak povinni tržby evidovat v rámci elektronické evidence tržeb. Náročná je ale i samotná správa nemovitosti. Tu totiž, chcete-li ji mít obsazenou, musíte někde inzerovat, se zájemci komunikovat, ubytovávat je, vybírat od nich platby a svůj čas si žádá i pravidelný úklid a údržba. Přestože by tak někdo z této činnosti mohl mít velmi zajímavý přivýdělek, administrativní zátěž je natolik veliká, že se v dnešní době najde jen hrstka lidí, kteří na provozování krátkodobého pronájmu mají čas a energii.

Na druhou stranu, pokud vlastníte nemovitost v turisticky zajímavé lokalitě a víte, že byste si v následujících týdnech rozhodně přišli k nemalému výdělku, nevěště hlavu. Řešení na míru nabízí nezávislá realitní společnost Bohemian Estates International, která díky uzavření nájemní smlouvy s majitelem nemovitosti přebírá veškeré starosti na sebe. „Rozhodne-li se s námi někdo jít do zajištění krátkodobého pronájmu, podepisujeme s ním nájemní smlouvu, a tím se stáváme subjektem zodpovědným nejen za samotný pronájem, ale i za plnění veškerých úředních náležitostí a platbu všech zákonných odvodů,“ vysvětluje princip fungování této služby David Novotný, zakladatel a generální ředitel Bohemian Estates International.

Jako majitel nemovitosti si tak můžete nadále přijít k výdělku a zároveň hodit veškeré starosti za hlavu. „Díky smlouvě mezi námi a majitelem nemovitosti jdou veškerá rizika a odpovědnost za námi. Čísla navíc hovoří jasně a ukazuje se, že profesionálně spravovaná nemovitost dosahuje vyšší obsazenosti, a dá se předpokládat, že pro majitele nemovitosti není spolupráce s námi finančně nijak náročná. Naopak v dlouhodobém měřítku si na sebe tato služba ve vysokém procentu případů dokáže vydělat sama,“ uzavírá Novotný za společnost Bohemian Estates International.