přeskočit na hlavní obsah

Češi nadále touží bydlet ve vlastním

Češi nadále touží bydlet ve vlastním

Vlastní bydlení se v Čechách stalo jakousi společenskou normou. Normou toho, co vlastně znamená mít se dobře. Chceme mít střechu nad hlavou a chceme, aby byla naše. Se vším všudy. Některé statistiky dokonce uvádí, že ve vlastním obydlí žijí tři čtvrtiny českých obyvatel. Zbytek je pak v nájmu. Tento trend měl však v posledním letech namále, a to hlavně kvůli zpřísněným podmínkám pro získání hypotečního úvěru. Pandemie koronaviru však Čechům rozdala jiné, o trochu lepší karty.

Zničila přitom mnoho sektorů české ekonomiky a z velkých měst na dobu neurčitou prakticky zmizel zahraniční cestovní ruch. Realitní trh však zůstal v nesmírně dobré kondici. „Určitě nelze říct, že realitní trh vůbec neutrpěl. Podívejme se například na segment krátkodobého pronájmu, ten je aktuálně skoro mrtvý. O moc lépe na tom nejsou ani komerční objekty a nemůžu opomenout ani samotné investice. Ty se během jara minulého roku prakticky nehnuly z místa, ať už kvůli probíhající první vlně pandemie nebo kvůli avizovanému zrušení daně z nabytí nemovitosti,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Pravdou ovšem zůstává fakt, že druhá polovina roku byla pro realitní trh příznivá. Jednak došlo ke zmiňovanému zrušení daně z nabytí nemovitosti a opět se tak začalo kupovat a prodávat. A jednak během léta začalo docházet k výraznému zlevňování hypoték, a to na takové sazby, které jsme tu pár let neviděli. „Tyto dva faktory zvýšenému zájmu o koupi nemovitostí určitě napomohly, ale nelze zapomínat na hodnotu nemovitostí jako takovou. Kdy jindy nám mělo dojít, že investice do nemovitosti je jednou z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz, než v době, kdy měl budoucnost jistou jen málokdo?“ pokládá otázku Novotný.

Odpověď na ni přitom není nikterak těžká. Dojde-li totiž k takovému ekonomickému vývoji, jaký teď odborná společnost očekává, bude mnoho způsobů zhodnocení peněz na nějakou dobu ne zcela výhodných. Nemovitosti jsou oproti tomu stále uchopitelným a hodnotným zdrojem výnosu. Má ale smysl do nich investovat i teď, v prvních měsících roku 2021, nebo je lepší nějakou dobu počkat?

„Dle našich odhadů nás nyní bude čekat stabilnější půlrok. Ať už hovoříme o cenách nemovitostí, o kterých si myslíme, že v prvních dvou kvartálech nikam neporostou. A týká se to i sazeb hypotečních úvěrů. Ty se budou dále držet na stejných hodnotách a velmi pravděpodobně nepůjdou dolů, ani nahoru. Lze ovšem očekávat, že podmínky pro získání hypotečního úvěru budou nadále zpřísňovat a banky už nebudou řešit jen vaši předchozí platební morálku, ale zajímat je bude například i váš věk a povolání,“ dodává David Novotný.

Dle něj tak v následujících měsících není na co čekat a pokud někdo stále přemýšlí, zda do koupě nemovitosti jít, neměl by váhat. „Koronavirus přinesl mnoho negativního a málo pozitivního. Toho mála bychom však měli využít. Nevíme, jak bude celý tento rok vypadat a nevíme, co všechno se bude dít. Víme však to, že nemovitosti a jejich hodnota jen tak nespadnou,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.