přeskočit na hlavní obsah

Zvyšování nájemného způsobí dočasné změny na trhu, jak se na ně jako pronajímatel připravit?

Zvyšování nájemného způsobí dočasné změny na trhu, jak se na ně jako pronajímatel připravit?

Zatímco v loňském roce se největší změny na realitním trhu dotkly hlavně nemovitostí k prodeji, letos se na tomto poli žádné výrazné otřesy již neočekávají. Většina realitních odborníků však očekává zvýšený zájem o nájemní bydlení, který by dle předpokladů měl vyhnat ceny o kus výše. Týkat se to bude zejména větších měst a okrajových lokalit. Proč tomu tak je? A co to obnáší pro samotné pronajímatele?

Celý loňský rok byl ve znamená zvyšování základní úrokové sazby. Česká národní banka k tomuto kroku přistoupila celkem pětkrát, až se sazba v prosince dostala na 3,75 %. Reakce bank přišly záhy a žadatelé o hypoteční úvěr si nyní podstatně připlatí. Změny se ovšem dotknou i lidí, kterým v dohledné době končí fixace, ti mohou počítat se změnami podmínek taktéž. Zvyšování úrokové sazby ale není jediný krok, který Česká národní banka podnikla. Podstatný je pro ty, kteří měli v plánu kupovat nemovitost, i návrat dvou původních ukazatelů, DTI a DSTI. O čem tyto ukazatele vypovídají? Vysvětlil je David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která se zabývá investicemi do nemovitostí a jejich správou.

„Ukazatel DTI, tedy debt-to-income, vyjadřuje celkový dluh žadatele o hypotéku vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu. ČNB tuto hodnotu pro osoby starší 36 let stanovila na číslo 8,5 a znamená to, že by daný žadatel měl být schopen všechny své dluhy pokrýt maximálně osmi a půl násobkem svého ročního čistého příjmu. DSTI pak znamená debt-service-to-income a ten vyjadřuje poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem. DSTI je stanoveno hranicí 45 % a znamená tedy, že by dluh žadatel neměl přesáhnout 45 % z jeho čistého měsíčního příjmu,“ říká Novotný.

Tyto podmínky začnou platit od dubna tohoto ruku, a přestože budou mít banky nějaký prostor pro manipulaci, předpokládá se, že se pozornost lidí obrátí na nájemní bydlení. Na hypotéku totiž v dalším roce dosáhne o poznání méně lidí. Nájemní bydlení tak s největší pravděpodobností čeká zdražování, a to zejména ve velkých městech nebo okrajových lokalitách velkých měst. „Čekáme zdražení nájmů v Praze, ale i ve městech s dobrou dostupností do Prahy, které jsou podél hlavních tahů. Zde si to pronajímatelé budou moci dovolit,“ dodává David Novotný. Ne pro všechny vlastníky nemovitostí to ale musí být nutně dobrá zpráva. Zdražování totiž může mít za následek krátkodobé přesuny. Lidé budou hledat levnější alternativy nebo výhodnější lokality. Bydlení zkrátka v tomto roce přehodnotí ledaskdo. „V České republice stále převládají vlastníci nemovitostí, kteří mají nájem jako pasivní příjem a nechtějí nic řešit, starat se a nejhorším možným scénářem je samozřejmě hledání nových nájemníků. Řešením však není ani nezdražovat, byli by sami proti sobě,“ říká Novotný.

Dle něj je vhodné na situaci reagovat už nyní a pobavit se s aktuálními nájemníky o všem dopředu, dohodnout se na podmínkách, které budou vyhovovat oběma stranám. Vyhráno pak mají ti, kteří přenechali správu pronájmu realitní společnosti. Některé totiž dokonce garantují nájemné i v případě neobsazení nemovitosti. Příkladem je právě i Bohemian Estates, která službu garantovaného nájmu úspěšně nabízí už roky. „Garance nájmu je samozřejmě ideálním řešením právě pro tyto případy, když se trh potýká s menšími či většími turbulencemi. Zdražování nájemného je z dlouhodobého hlediska pro vlastníky skvělou zprávou, může ale přinést i určitou míru diskomfortu, a to hlavně v prvním pololetí tohoto roku,“ uzavírá David Novotný za realitní společnost Bohemian Estates.

Více o koupi nemovitosti