přeskočit na hlavní obsah

Jak koronavirus proměnil zájem o investice. Nemovitosti jsou stále sázkou na jistotu

Jak koronavirus proměnil zájem o investice. Nemovitosti jsou stále sázkou na jistotu

Pandemie koronaviru mění svět investic po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Týká se to tradičních aktiv, jako jsou akcie, podílové fondy nebo komodity. Volný pád zažila i ropa nebo kryptoměny, které se začaly propadat až na polovinu své původní hodnoty. Oproti tomu zůstávají nemovitosti relativně bezpečným a stabilním způsobem uložení a zhodnocení peněz. I přes mírné výkyvy na trhu se dá očekávat, že ceny nemovitostí se do budoucna budou jen zvyšovat.

Nejistá doba si klade důležitou otázku, kam uložit své peníze tak, aby o ně člověk nepřišel a do budoucna nepřišly o velkou část své hodnoty. Jako nejbezpečnější komodita se zdají být právě nemovitosti. Navzdory druhé vlně pandemie se realitní trh v tuzemsku zdá být neovlivněný, ba naopak, zájem o koupi nemovitostí roste.

„Letos odborníci predikují nejvyšší investice do realit a rekordní objem hypoték za posledních pár let. V reakci na koronavirovou pandemii a s tím související vládní nařízení Česká národní banka několikrát přistoupila ke snižování úrokových sazeb. Následně nižší úroky začaly nabízet i hlavní banky na trhu – sazby se nyní dostaly pod dvě procenta a hypotéky zlevnily tak, jak to nikdo ještě na začátku roku 2019 nepředpokládal,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která se zabývá nákupem, správou i prodejem nemovitosti v Česku a zahraničí. To se pochopitelně odráží v enormním zájmu žadatelů o hypotéku – v srpnu banky vyřizovaly téměř sedm tisíc žádostí o hypoteční úvěr a poskytly hypotéky v celkově hodnotě 19 miliard Kč. „Je patrné, že Češi pro jistotu své finanční prostředky ukládají do realit. Na rozdíl od úspor uložených ladem se jim totiž finančně zúročí,“ doplňuje Novotný.

Češi jsou, jak známo, pragmatický národ, a proto v době krize rádi ukládají své peníze do hmatatelných investic. Pokud jsou některé domácnosti v nejistotě ohledně budoucnosti a nyní mají dostatek naspořených peněz, řeší, kam s nimi, aby o ně nepřišli. A právě nemovitosti jsou bezpečný a hmatatelný způsob, jak své peníze bez obav zužitkovat.

Zájem o vlastnické bydlení je pořád velký

Obrovskému zájmu o koupi nemovitostí nahrávají i zlevněné hypotéky a uvolnění, které na realitní trh vneslo zrušení daně z nabytí nemovitosti. A které nemovitosti jsou pro investici lukrativní? „Za příhodnou lokalitu stále platí byty či domy v širším centru Prahy či dalších českých měst. Nejvíce poptávanou komoditou je v této oblasti menší byt o dispozicích 1+kk či 2+kk. Tyto byty se totiž nejlépe a nejsnáze pronajímají. Majitel tak při efektivní správě jednoduše vydělává na nájmech, které se každý rok zvyšují o jednotky procent. Boom také zažívají rekreační chaty a chalupy v atraktivních venkovských lokalitách. Je to poplatné aktuální situaci, kdy jsou volnočasové aktivity a možnosti vyžití značně omezeny. I v tomhle jsou Češi při zemi a připravují se zvýšeným zájmem o tyto objekty na budoucnost,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.