přeskočit na hlavní obsah

S prodejem nemovitosti neotálejte, je o ně stále zájem

S prodejem nemovitosti neotálejte, je o ně stále zájem

Se stále tvrdšími opatřeními, která mají napomáhat v boji proti koronaviru, by se dalo očekávat, že zájem o reality na nějakou dobu opadne. Průzkumy však hovoří jasně a zájemců o koupi nemovitosti je stále dost. Může být takto enormní poptávka udržitelná? A kdy je v následujícím roce nejvhodnější čas nemovitost prodat? Na tyto otázky jsme se zeptali majitele nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, Davida Novotného.

Předpovědí na realitním trhu bylo totiž letos více než dost. Žádná z nich ovšem nepočítala s tak mohutnou druhou vlnou pandemie, jakou právě zažíváme. „Když vidím, jak tento rok probíhal a nadále probíhá, do žádných predikcí se mi už nechce. Nemůžeme ale celou situaci ignorovat, a tak vycházíme z toho, co už víme. Čísla navíc hovoří jasně a nebojím se říct, že poptávka po nemovitostech ještě chvíli vydrží. I tak by ale lidé s prodejem nemovitosti neměli otálet,“ říká David Novotný z Bohemian Estates International.

Ta na trhu existuje již od roku 2006 a kromě investic do nemovitostí se zabývá i jejich správou. Z první ruky tak může porovnávat zájem o koupi nemovitostí i o jejich pronájem. „Kromě hlavního města bych neřekl, že měla pandemie nějaký výrazný vliv na pronájmy. Zájem o ně lehce stoupl právě jen v Praze, kde ale oproti očekávání nedošlo k žádnému výraznému zlevňování pronájmů,“ doplňuje Novotný.

Co ale v dané situaci lidem napomáhá, aby se odhodlali ke koupi? Dle Davida Novotného v tom hraje roli hned několik zásadních faktorů. „Jednak je třeba brát v úvahu zrušení daně z nabytí nemovitosti, na které mnoho lidí čekalo a koupi kvůli tomu odkládalo. Důležité je ale také zlevňování hypoték, které některé banky aktuálně nabízí s úrokem nižším než 2 %. A dále nelze opomínat ani to, že se očekávalo, že půjdou ceny nemovitostí alespoň trochu dolů. To se však nestalo a naopak šly ještě mírně nahoru. Navíc lze mírný nárůst očekávat i na začátku příštího roku, a tak lidé přestali otálet a jednají.“

Pro prodávajícího je tak konec tohoto roku velmi dobrou příležitostí k prodeji. „Nemá smysl si něco nalhávat. Ekonomická situace ještě stále není pod kontrolou a existuje hned několik oborů, které koronavirus na nějakou dobu zničil. Lidé tak budou chtít kupovat nemovitosti i nadále, banky jim dost možná ale nemusí poskytnout hypoteční úvěr. Dá se totiž očekávat, že se při žádostech o hypotéku bude víc brát v potaz třeba i profese, jakou daný člověk vykonává,“ vysvětluje Novotný, co může trh s nemovitostmi ovlivnit.

I proto, pokud někdo přemýšlí nad prodejem, neměl by přemýšlet o mnoho déle. „Nyní je na prodej opravdu ideální doba. Efekty ekonomické krize se totiž ještě naplno neprojevily a lidé chtějí investovat do životních jistot, jakým střecha nad hlavou určitě je. Prodej jako takový by však měl být správně zacílen, měla by být dobře stanovena prodejní cena a vřele doporučuji celý proces zaštítit profesionálním makléřem. Teď totiž není čas na chyby a seriózního kupce je nutné najít co nejrychleji. Přes klasické realitní weby to však půjde těžko. Statistiky navíc ukazují, že profesionálně prodávané nemovitosti jsou obchodovány v rekordním čase a za daleko vyšší ceny než při jednání na vlastní pěst,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.