přeskočit na hlavní obsah

Správa investiční nemovitosti potřebuje pevnou ruku profesionálů

Správa investiční nemovitosti potřebuje pevnou ruku profesionálů

Zainvestovali jste do nemovitosti určené výhradně k pronájmu a těšíte se na pravidelný příjem, který výrazně navýší rodinný rozpočet a zajistí stabilní budoucnost vašich potomků? Takový cíl je zcela určitě reálný, na poli realit se ovšem musíte umět pohybovat.

Pokud jste totiž ještě nikdy nikomu nemovitost nepronajímali, možná vás překvapí množství problémů a administrativy, které je s tím spojené. A přestože v dnešní době o zájemce o pronájem není nouze, o to více je potřeba se této problematice věnovat.

Výběr správného nájemníka je totiž naprosto klíčový pro bezproblémový průběh nájmu. Statistiky ovšem hovoří klidně o desítkách zájemců na bytovou jednotku, což poměrně komplikuje celý proces výběru samotného. „K výběru nájemníka je potřeba přistupovat zodpovědně. Jinak majiteli nemovitosti hrozí četné problémy, například s neplacením nájemného nebo s demolováním interiéru, které se navíc mnohdy ukáže až po uplynutí doby nájemní smlouvy. Z mého pohledu je ovšem pro někoho, kdo má svou vlastní práci a osobní život, naprosto nereálné, aby prověřoval každého zájemce o pronájem,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Jak ale sám dodává, prostředky k prověření zájemců existují. Je jen časově náročné je všechny aplikovat. „Stát se samozřejmě může cokoli, budete-li ale při výběru dostatečně prozřetelní, výrazně tím minimalizujete veškerá rizika. My například prověřujeme platební morálku potenciálních nájemníků v registru dlužníků, což děláme jako jedni z mála. Pomůže si ale i vyžádat reference od předchozích pronajímatelů či klidně i od zaměstnavatele.“ Tyto služby jsou součástí profesionální správy nemovitosti, která je podle Novotného v Čechách na vzestupu. „V Bohemian Estates cítíme, že se lidé na správu nájemní nemovitosti pomalu přestávají koukat jako na výdaj navíc, ale vidí ji spíše jako investici do budoucna,“ říká Novotný.

Díky profesionální správě nemovitosti je totiž pronajímatel oproštěn od problémů, se kterými se vlastníci nájemních nemovitostí běžně setkávají. Nemusí řešit vybírání nájemného, zasílání upomínek, hledání nájemníků a dokonce ani pravidelnou údržbu. „Inkasovat nájemné je prima, dokud se něco nerozbije, dokud nájemníci nedají výpověď nebo se z nich nevyklubou neplatiči, dokud se neozve rozúčtování plateb za služby a za energie. Počítat je také třeba se schůzemi SVJ, s podáním daňového přiznání, s pojištěním, atd. V těchto chvílích má vlastník spoustu práce, která ho pravděpodobně nebaví a ve které se ani neorientuje. Z lákavého přivýdělku se tak stává práce na plný úvazek, to už ovšem neodpovídá původní představě. Proto jsme tu my, abychom obstarali veškeré záležitosti související s pronájmem,“ dodává Novotný.

Nutné je zároveň zdůraznit i fakt, že podle statistik dosahují profesionálně spravované nemovitosti vyšší obsazenosti, a tak si na sebe v dlouhodobém měřítku tato služba vydělává prakticky sama. „Za službu si účtujeme 10 % z vybraného měsíčního nájemného, ale čísla hovoří jasně a u dlouhodobých pronájmů dosahujeme průměrné obsazenosti až 98 %. Nejen, že si na sebe tak služba vydělává sama, ale zvýší se i čistý zisk ve srovnání s vlastní správou bytu,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.