přeskočit na hlavní obsah

Vytěžte ze své nemovitosti maximum díky krátkodobému pronájmu. Jak na to?

Vytěžte ze své nemovitosti maximum díky krátkodobému pronájmu. Jak na to?

Vlastníte nemovitost v turisticky zajímavé lokalitě, kterou se vám stále nedaří dlouhodobě obsadit? Obsaďte ji krátkodobě. Řekneme vám, jak na to, aniž byste museli čelit všem byrokratickým krokům, které s provozováním krátkodobého pronájmu souvisí.

Pokud jste se o tuto problematiku již někdy v minulosti zajímali, pravděpodobně jste postřehli, že provozování krátkodobého pronájmu již není takový med jako v minulosti. Finanční správa totiž před časem přišla s novou metodikou, která všem provozovatelům krátkodobého pronájmu přistřihla křídla. Ti jsou nově povinni odvádět zdravotní a sociální pojištění, platby rekreačních a lázeňských poplatků městu a musí i pravidelně hlásit ubytované cizince na cizinecké policii. A jelikož se dle této metodiky jedná o živnost, nutností je i založení živnosti a označení provozovny podle zákona.

Jako provozovatel krátkodobého pronájmu však musíte například platit i daň dle zákona o DPH, a to v případech, pokud jste za posledních dvanáct měsíců dosáhli obratu nejméně milion korun nebo jste se k platbě daně přihlásili sami. Bohužel se vám ale nevyhne ani odvádění daně z příjmu fyzických osob a myslet je potřeba i na to, že ubytovací služby podléhají EET, a vy jste tak povinni tržby evidovat v rámci elektronické evidence tržeb.

S provozováním krátkodobého pronájmu se však pojí i další nutné kroky, které si žádají spoustu času a energie. Řeč je například o správě nemovitosti jako takové. Tu byste totiž, aby byl pronájem efektivní, měli inzerovat a s případnými zájemci musíte komunikovat, ubytovávat je, vybírat od nich platby a počítat je potřeba i s pravidelným úklidem a údržbou. Množství byrokracie a poplatků tak z provozování krátkodobého pronájmu dělá činnost, která se již ne každému vyplatí.

Na druhou stranu z tohoto problému existuje východisko, které vám umožní se nevzdávat pravidelného příjmu. Krátkodobý pronájem, je-li efektivně spravován, totiž může být o dost výdělečnější než pronájem dlouhodobý. O to více to platí například teď v době adventu, kdy turisté navštěvují adventní trhy a hledají ubytování v soukromí. Pokud tedy vlastníte nemovitost ve městech, jako je Praha, Olomouc, Brno a další, nenechte se zastrašit množstvím překážek.

Řešení totiž nabízí nezávislá realitní společnost Bohemian Estates International, která díky uzavření nájemní smlouvy s majitelem nemovitosti přebírá veškeré starosti na sebe. „Pokud se s námi někdo rozhodne jít do zajištění krátkodobého pronájmu, podepisujeme s ním nájemní smlouvu, a tím se stáváme subjektem zodpovědným nejen za samotný pronájem, ale i za plnění veškerých úředních náležitostí a platbu všech zákonných odvodů,“ vysvětluje princip fungování služby krátkodobého pronájmu David Novotný, zakladatel a generální ředitel Bohemian Estates International.

Jako vlastník nemovitosti si tímto způsobem můžete nadále přijít k výdělku a zároveň hodit veškeré starosti za hlavu. „Díky smlouvě mezi námi a majitelem nemovitosti jdou veškerá rizika a odpovědnost za námi. Čísla navíc hovoří jasně a ukazuje se, že profesionálně spravovaná nemovitost dosahuje vyšší obsazenosti, a dá se předpokládat, že pro majitele nemovitosti není spolupráce s námi finančně nijak náročná. Naopak v dlouhodobém měřítku si na sebe tato služba dokáže vydělat sama,“ uzavírá Novotný za společnost Bohemian Estates International.