přeskočit na hlavní obsah

Vzor předávacího protokolu

Předávací protokol je důležitou přílohou nájemní smlouvy a chrání majetek pronajímatele v případech, kdy je vybavení poškozeno, když se nájemce dostane do exekuce nebo když je potřeba nahlásit pojistnou událost pojišťovně. Také ho využijete při ukončení nájmu a slouží jako podklad k vyúčtování energií. Co vše by měl obsahovat? Stáhněte si náš vzor předávacího protokolu zdarma, ať máte jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Stáhnout vzor předávacího protokolu
  • Vzor předávacího protokolu

    Proč je důležitý správně sepsaný předávací protokol

    Předávací protokol úzce specifikuje vybavení bytu, stav bytu, stav měřidel a další detaily, pro které v nájemní smlouvě není prostor. Většina pronajímatelů jeho důležitost však podceňuje a sepisuje ho v rychlosti až při podepsání nájemní smlouvy. Nelze se tak divit, když se zapomene do protokolu zanést tak základní věc, jako jsou například klíče nebo některé vybavení bytu. V našem vzoru předávacího protokolu najdete vše, na co pomyslíte.

    Kdy se hodí předávací protokol?

    • Exekuce nájemce
    • Nahlášení pojistné události pojišťovně
    • Vyúčtování energií
    • Ukončení nájmu
    • Zničení vybavení bytu

Stáhněte si vzor předávacího protokolu

Required
Required
Required
Required
Required
Hidden



Stažením a případným užitím tohoto vzoru souhlasíte s tím, že Bohemian Estates nenese žádnou odpovědnost za obsah zveřejněného vzoru a Bohemian Estates v žádném případě nevzniká jakákoliv odpovědnost za škodu vzniknuvší užitím tohoto vzoru. Vzor má sloužit k informativním účelům a Bohemian Estates pro konkrétní případy doporučuje využití právní pomoci.

  • Rozdíl mezi předávacími protokoly

    Předávací protokol se sepisuje při předání či zpětném převzetí nemovitosti. V obou protokolech jsou zaznamenány stejné informace a jejich porovnání slouží hlavně pro kontrolu stavu nemovitosti a vybavení. Pronajímáte-li celý dům, předávací protokol bude o poznání rozsáhlejší.

  • Předávací protokol pro dům

    Předávací protokol pro dům

    Rodinné domy jsou zpravidla větší než byty a náleží k nim další prostory jako zahrada nebo garáž. Projděte si jednotlivé části domu a předávací protokol ideálně rozdělte na jednotlivé místnosti, ať na nic důležitého nezapomenete.

  • Předávací protokol k bytu

    Předávací protokol k bytu

    Věděli jste, že v předávacím protokolu se nejčastěji zapomíná na klíče? Při pronájmu bytu popište nejen klíče od bytu a hlavního vchodu, ale také od poštovní schránky a společných prostor, jako je například kočárkárna nebo sušárna.

  • Výpověď nájemní smlouvy na dobu určitou

    Předávací protokol pro byt při ukončení nájmu

    Předávací protokol doporučujeme sepsat a projít s nájemcem i při ukončení nájmu. Buď lze vyhotovit nový protokol při ukončení nájmu nebo můžete potřebné informace dopsat do toho původního. Nezapomeňte do něj opět uvést stavy měřidel, které poslouží jako podklad pro vyúčtování. Pokud došlo k poničení vybavení, sepište vzniklé škody do protokolu a vyčíslete škodu, kterou nájemce zaplatí (nejčastěji z kauce).

Máte otázky?

Než nás kontaktujete, přečtete si odpovědi na ty nejčastější.

Co vše uvést v předávacím protokolu?
Do předávacího protokolu nezapomeňte uvést stavy měřidel (elektroměr, plynoměr, teplá voda, studená voda, kalorimetr, stavy na topných tělesech atp.), soupis klíčů, stav a vybavení nemovitosti (včetně fotografií/videa) a popis zjevných vad nemovitosti a způsob jejich řešení.
Na co nezapomenout při předávání bytu?
Při předání bytu se ujistěte, že máte podepsané originály i kopie smluv včetně předávacího protokolu. Nájemci předejte všechny potřebné klíče a seznamte ho se stavem vybavení a také s tím, kde se nachází hlavní uzávěry a pojistky. Také si potvrďte první termín splatnosti nájemného (tato informace zároveň nesmí chybět v nájemní smlouvě).
Jak se vyhnout/kompenzovat nepříjemnostem s poškozením bytu nebo majetku v bytě?
Předávací protokol neslouží jen pro váš klid, ale může vás ochránit i v případě různých nepříjemností. Vytrhne vám trn z paty při nahlašování pojistné události, při vyúčtování energií, když dojde k poškození vybavení nebo když se nájemce ocitne v exekuci. Pro úplnost je vhodné protokol doplnit o fotografie, případně o sériová čísla spotřebičů.Lépe se vám tak budou prokazovat případné škody. Škody způsobené nájemcem jsou nejčastěji hrazené z kauce. Její výši proto zvolte adekvátně (ze zákona může být maximálně trojnásobek výše nájemného).
  • Jak pandemie ovlivnila realitní trh?

    Jak pandemie ovlivnila realitní trh?

    Během března a dubna letošního roku to na realitním trhu vypadalo všelijak. Světlo světa spatřilo nespočet teorií předpovídající vývoj realit v Česku, na kterých se podepsalo hned několik faktorů. Již od počátku léta však můžeme pozorovat podstatné zlepšení celé situace a původní stagnace veškerého obchodu s nemovitostmi je ta tam. Co lze od realitního trhu očekávat v následujícím roce a měli by se zájemci o investice do nemovitostí vrhat do obchodů již nyní? Nebo se vyplatí počkat? Podrobnosti zodpoví David Novotný, zakladatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

    Číst dále

  • Hamletovská otázka pro rok 2022: Prodat, či koupit nemovitost

    Hamletovská otázka pro rok 2022: Prodat, či koupit nemovitost

    Bydlení má v posledních letech nebezpečně vysokou cenovku, která láme rekordy i v evropském srovnání. V meziročním srovnání stoupla v Česku hodnota bytů v prvním čtvrtletí tohoto roku téměř o 20 %. A přestože prodejci hlásí útlum zájemců o koupi nemovitostí, ceny to podle expertních odhadů směrem dolů bohužel nepošle. Zdražující se energie, stavební materiály i práce nezavdávají zrovna důvod k optimismu. Jaký bude další vývoj a doporučují odborníci spíše prodat, či koupit nemovitost?

    Číst dále